Svátek svatého Martina, který se slaví 11. listopadu a letos připadá na pátek, je spojený s řadou tradic a pranostik. V tomto roce nám známý světec sice nepřiveze bílou nadílku, i tak může být jeho svátek plný tradičního dobrého jídla a pití.

Kdo by si chtěl na osobnost svatého Martina zblízka posvítit, ten by se musel vydat až do čtvrtého století našeho letopočtu, kdy žil tento světec. Původně byl Martin římským vojákem, který při setkání s žebrákem projevil dobré srdce a věnoval mu polovinu svého vojenského pláště. V noci měl zjevení, po němž se rozhodl opustit dosavadní život a přijmout křesťanskou víru. Martin to za svého života dotáhl až na biskupa, i když o tento vysoký post příliš nestál. Byl totiž velmi skromný a raději se držel v ústraní.

Nespravedlivý osud

A jak souvisejí husy s oblíbeným světcem? Legendy vyprávějí, že opeřenci měli Martina prozradit delegaci, která mu přišla nabídnout biskupský stolec. Jak? Martin se před procesím údajně schoval v husníku, kde ho jeho obyvatelky svým hlasitým kejháním prozradily. Podle další legendy husy svými hlasitými projevy rušily Martinovo kázání, a za to si prý nezaslouží slitování.

Svatomartinské dobroty

Ke svátku svatého Martina patří dobroty masité, které se tradičně připravují z husího masa, ale pečou se i sladké pokrmy, a to martinské rohlíky. Ty mají lehce zakroucený tvar, který připomíná podkovy koně svatého Martina nebo rohy domácího dobytka. Světec je totiž mimo jiné považovaný za ochránce zvířat.

Kromě pečené husičky se na sváteční tabuli podává také hustá polévka kaldoun, která se připravuje z husích drůbků, odřezků a kostí. Z husích jater se však nevaří jen polévka, ale také výtečná paštika, která se maže na čerstvé pečivo. A čím bohatou hostinu zapít? Samozřejmě mladým, svěžím svatomartinským vínem, které se otevírá 11.11. v 11 hodin.

 

Foto: Depositphotos.com, zdroj: Český rok od jara do zimy