Každý měsíc se na určitý čas seřadí Slunce, Měsíc a Země do stejné linie a nastává úplněk. Tato podívaná na obloze přitahuje pohledy lidí už po staletí, a také ovlivňuje jejich nálady. Jaký bude poslední úplněk roku 2022?

Letos naposledy se Měsíc v plné jeho kráse představí 8. prosince, přibližně v 5:07 hodin. V tu dobu sice bude venku ještě tma, což jsou pro pozorování oblohy ideální podmínky, předpověď ale hlásí zataženo, tak to s obdivováním zářivého kotouče asi nebude příliš valné. I když plný měsíc možná neuvidíme, přesto nás svou silou ovlivňuje, ať negativním či pozitivním směrem.

Přátelská atmosféra i úskalí vzdušného znamení

V prosinci si užijeme úplněk ve znamení Blíženců, které je známé svou energií, vnímavostí i bystrou myslí. Vlastnosti Blíženců se díky plnému měsíci promítnou i do ostatních znamení zvěrokruhu. Co to znamená? Těšit se můžeme na přátelskou a veselou atmosféru, která bude jako stvořená pro pěstování vztahů, ať už starých či nových. Třetí znamení zvěrokruhu navíc miluje výzvy, proto může energie úplňku pomoci všem, kteří se chtějí vrhnout do nových projektů.

Díky energii Blíženců se budeme snadněji vyjadřovat a říkat to, co máme na srdci. Ale pozor, zde leží úskalí posledního úplňku v roce! Zvyšuje se totiž také ochota bojovat za své názory a postoje, a tak se může stát, že naše vyjadřování předběhne rozum nebo bude tak přímé a brutální, až to bude našim protějškům nepříjemné. Vzniknout mohou hádky a podrážděnost.

Poslední úplněk roku však neovlivňuje jen vztahy, ale také naše zdraví. Nyní jsou náchylnější plíce a průdušky, tak pozor na prochladnutí.

Jak se prosincovému úplňku přezdívá

Pojmenování úplňků většinou souvisí s ročním obdobím, kdy Měsíc ozdobí oblohu a aktivitami, které se v tu dobu provozují. Prosincovému plnému měsíci se přezdívá studený nebo úplněk dlouhé noci. V lednu se pak můžeme těšit na vlčí úplněk a o měsíc později na úplněk sněžný.

 

Foto: Depositphotos.com