Vztahy nejsou jednoduchá věc, najít pana Dokonalého je v dnešní době otázka velké dávky štěstí. Stejně složité ale je si láskyplný vztah udržet.

Většina psychologů se shoduje, že první rok až dva vztahu bývá zamlžen oparem růžových brýlí. U někoho růžové období možná trvá dobu delší u jiného zase kratší, jistotou ale je, že jednou „brýle spadnou“ a pokud se nebudeme řídit několika pravidly, je možné, že lásce bude brzy konec. Podle nedávného výzkumu psychologů z Barcelonské Univerzity by pětice rad pro ženy, jak si udržet milovaného muže a pevný vztah, zněla asi takto.

Moc se neptejte, neřešte a hlavně nepátrejte

Samozřejmě to neznamená, že se svého miláčka nemůžete zeptat, kdy přijde z práce domů, ale vedoucí barcelonského výzkumu Juan Perrera říká: „Ženy mají tendenci vědět o svých mužích všechno, nemyslím, že by snad šlo o přehnanou žárlivost, spíš jen chtějí mít přehled. Muži ale vyptávání a rozebírání, jestli by nemohli domů chodit dříve naprosto nenávidí. Takže pokud chcete mít doma klid, dejte mužům svobodu.“

Zajímejte se a chvalte

Naopak o mužovi pracovní či sportovní nebo ještě jiné úspěchy byste se rozhodně zajímat měly. Muž potřebuje ocenit a pochválit a je na vrcholu blaha, když se jeho partnerka zajímá, když mu fandí. Naopak shazování, podceňování nebo ignorování úspěchů nemá rád žádný muž.

Nechovejte se jako muž

I když doba je složitá a většina žen je nucena dělit svůj čas mezi domácí práce, děti a zaměstnání, muži obecně touží, aby jejich polovička působila žensky, tak trochu jako víla, což opravdu není jednoduché. Snažte se být však takovou vílou aspoň na chvilku. Oblečte si hezké šaty, buďte sex a zároveň po muži vyžadujte, ať se k vám jako k víle chová, ať vás obletuje a přinese třeba květinu.

Neplánujte za ně

„Většina mužů nesnáší, když jim jejich partnerka nalinkuje život. Vybere na jakou dovolenou pojedou, aniž se poradí, nakupuje jim oblečení, aniž se se zeptá. I když hodně mužů vám nakonec dá volnou ruku ve výběru, počítejte s nimi, ptejte se, ať mají pocit, že jsou plnoprávní členové domácnosti,“ radí Juan Perrera.

Sex je důležitý

Sexuologové se shodují, že současná doba nepřeje sexuálnímu životu párů. Všudypřítomný stres je tak vyčerpávající, že většina párů, které jsou spolu více jak deset let skoro žádný sexuální život ani nemají. Pokud ale chcete mít skutečně plnohodnotný vztah, je nutné pracovat nejen na komunikaci, ale i na sexuálním životě, který je pro většinu z nás důležitý po celý život.

foto: depositphotos.com/Free-Photos

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.