Zimy jsou sice v posledních letech spíše mírné, přesto dají organismu zabrat. Nedostatek slunečních paprsků, nízké teploty, smog, stres… Jaro mnoho z nás vyhlíží jako světlo na konci tunelu, protože přibyde slunných dní, a také se změní barvy i nálada v přírodě. V tomto období se proto nabízí tělo znovu nastartovat, dát mu novou energii a zbavit ho škodlivých látek, které se v něm časem nahromadily. Jak na to? Vsaďte na správnou stravu i péči o tělo!

Detoxikovat tělo znamená zbavit ho jedů a škodlivých látek, které se v něm uložily. Jde o proces očistný, která má hlavně preventivní charakter. Člověk je denně vystaven působení mnoha nežádoucích látek, které přijímá v potravě, z životního prostředí, a jež vznikají i působením stresu. Tyto látky organismus zatěžují a mohou být i spouštěčem pro vznik mnoha onemocnění.

Díky detoxikaci pročistíme orgány, podpoříme správnou funkci lymfatického systému i cirkulaci krve. Zbavíme se také nepříjemného překyselení organismu, které se může projevit například v podobě pálení žáhy. Díky očistě tělo zkrásní, omládne, a také se zvýší jeho obranyschopnost, což je v dnešní době koronavirové více než žádané. Jak na to?

Strava je klíč

Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Za špatným zdravotním stavem člověka často stojí velkým dílem právě to, jak se stravuje. Při detoxikaci je vhodné vysadit jednoduché cukry, méně solit, omezit konzumaci masa, uzenin, těžkých pokrmů a jídelníček postavit více na rostlinné stravě a celozrnných potravinách.

Hořká zelenina jako čekanka, rukola či salát chicorée pročistí játra. Střeva „protáhnou“ potraviny bohaté na vlákninu, ledviny očistí bylinky jako kopřiva, šípek, lopuch, lichořeřišnice i petržel. Jako detoxikační prostředek se skvěle hodí i zelená smoothie a bylinkové čaje. Právě pitný režim je při detoxikaci velmi důležitý, protože zajistí, aby se škodlivé látky z těla vyplavily.

Recept na nápoj pro očistu těla: 2 citrony omyjte, nakrájejte na plátky a dejte do 1 litru vody. Vařte 6 minut, poté tekutinu sceďte a nápoj pijte následovně – první půllitr vypít, dát si půl hodiny pauzu a pak vypít druhou polovinu nápoje. Do receptu lze přidat i 2 lžíce kmínu.

Pozor! Tento nápoj nelze konzumovat denně! Jedná se nárazový „čistící“ prostředek.

Tip z ajurvédské medicíny: je to velmi jednoduché, i když z počátku trochu nepříjemné. Na kamnech lehce zahřejte polévkovou lžíci sezamového (nebo olivového) oleje, ten dejte do úst a 3 – 5 minut ho v puse poválejte. Poté ho vyplivněte ne do umyvadla, ale do odpadkového koše. Olej by totiž po čase vytvořil v odpadní trubce špunt a havárie by byla na světě. Tuto kůru lze praktikovat denně.

Očista zvenku

Detoxikaci lze podpořit také sprchováním studenou vodou, která rozproudí krev a zpevní žilní systém; peelingem celého těla, který ho zbaví odumřelých buněk nebo například slanou koupelí, která vyplaví škodlivé látky.

Foto: Pixabay.com, archiv firem