U některých národů je menstruace tabu, ale i když se u nás toto téma do osmdesátých let probíralo jen mezi čtyřma očima, dnes to už naštěstí žádné tajemství není. Své měsíční období prožívá každá žena trochu jinak. Některé umí perioda pořádně potrápit, jiné o ní skoro ani neví. I téma menstruace podléhá trendům a my si posvítíme na to, co je právě IN.

Začátek menstruačního cyklu je znakem přerodu dívky v ženu. Ta je úderem prvních měsíčků teoreticky připravena otěhotnět a plodit děti. Při měsíčkách dochází k vylučování neoplodněných vajíček z těla a tento proces se na dlouhá léta stává neoddělitelnou součástí života žen po celém světě.

Každý měsíc ženy volí metody, jak si periodu co nejvíce ulehčit. Vložky, tampony, menstruační kalíšky či kalhotky. Jaké trendy hýbou světem v péči o intimní partie?

Ověřená klasika

Používání vložek a tamponů je v populaci žen nejvíce zažité. I zde šla technologie od dob našich maminek hodně vpřed a dobám, kdy se v kalhotkách „vrtěly“ buničinové vložky obalené síťkou už dávno odzvonilo. Tlak na komfort se stále zvyšuje a výrobci hygienických produktů se museli přizpůsobit. K dostání jsou tak extra savé vložky s křidélky, v prodloužené i zkrácené variantě, mnohdy opatřené svěží vůní. Tampony lze koupit s aplikátorem i bez a prodejci nabízí i varianty produktů vhodné pro noční použití.

Používání těchto výrobků je bezesporu pohodlné, ale co ekologie? Pokud se zajímáte o udržitelný stav naší planety, jsou zde i jiné varianty hygienických pomůcek pro měsíční periodu…

Menstruační kalíšky 

Ekologickou variantou jednorázových pomůcek může být například menstruační kalíšek. Je vyrobený z nezávadného materiálu, nejčastěji silikonu a žena si s jedním kalíškem vystačí pro celý cyklus. Tato pomůcka se dá v klidu používat i několik let, a proto se oproti jednorázovým finančně vyplatí.

Menstruační kalíšek, Yuuki, 649 Kč

Jak funguje?

Kalíšek se rukou zavádí do pochvy, kde se na principu podtlaku přisaje na okolní sliznice a zachytává uvolněnou krev. Po určitém čase se za pomoci stopky, kterou má v dolní části, vyjme, opláchne a opět zavede.

Ze začátku nemusí být používání kalíšku nejsnadnější a chce to trochu trpělivosti a cviku. Kdo vytrvá, ten si ho nemůže vynachválit. Jsou ale i ženy, kterým je tato metoda nepříjemná a nevyhovuje jim. Ty musí hledat další alternativu, kterou mohou být například menstruační kalhotky.

Kalhotky pro „vaše dny“

Menstruační kalhotky jsou novinkou na trhu hygienických pomůcek a troufáme si tvrdit, že jde o přelomový produkt. Vyrobeny jsou ze tří vrstev high – tech materiálů, dokáží absorbovat obsah až tří vložek, neobsahují škodlivé chemické látky, jsou bez zápachu a hlavně ekologicky přátelské.

Mensturační kalhotky od značky Snuggs, cena od 749 Kč

Pro první dva dny menstruace, kdy je krvácení nejsilnější, sice nejsou dle uživatelských recenzí stoprocentně spolehlivé, sloužit však mohou společně s vložkou jako pojistka proti protečení. Pro zbylé dny periody jsou naprosto dostačující a jejich použití je velmi komfortní.

Po použití je stačí opláchnout vodou, vyprat na 40 °C, usušit a jsou opět připraveny k použití. 

Na vývoji tohoto produktu se stále pracuje a Linda Šejdová, spoluzakladatelka značky Snuggs, která kalhotky na náš trh dodává, se stala Top ženou Česka 2019 v kategorii Start up.

Volnost nadevše

Nejnovějším, tak trochu staronovým trendem, je volná menstruace. Co to znamená? Smyslem této metody je přestát „své dny“ bez hygienických pomůcek. O funkčnosti tohoto přístupu se vede mnoho sporů, ale některé ženy na něj nedají dopustit.

Principem volné menstruace je sledování signálů těla. I perioda má totiž své intervaly a než dojde k uvolnění krve z těla, přijde znamení. Nad děložním hrdlem se nachází dutina, v níž se shromažďuje menstruační krev. Pokud se tlak v podbřišku zvýší, pocítíme lehkou křeč, a to je přesně ten moment, kdy je třeba odebrat se na toaletu. Vědomým uvolněním pánevního dna a masáží podbřišku lze následně podpořit krev v jejím přirozeném drenážním procesu.

Pokud se pro tuto metodu rozhodnete, je třeba obrnit se trpělivostí. Chvíli totiž potrvá než budete schopni naslouchat signálů svého těla a první pokusy se nemusí potkat s úspěchem. Pro začátečníky této praktiky se doporučuje používat výše zmíněné menstruační kalhotky, které případný nezdar spolehlivě zachytí.

Foto: Depositphotos.com, Archiv firem