Předposlední měsíc roku 2023 je bohatý na nebeské úkazy, včetně meteorických rojů. A také jeho konec bude stát za to, protože oblohu rozzáří úplněk. Měsíc se předvede v plné kráse 27. listopadu a tentokrát bude ve znamení Blíženců. Co lze očekávat?

Začátek listopadu patřil meteorickým rojům zvaným Jižní Tauridy, pozorovat bylo možné i zákryt Venuše Měsícem a v polovině měsíce rozzářily oblohu meteorické roje Leonidy. Nebeské úkazy jsou fascinující a odpradávna poutaly pozornost lidí, kteří jim často přisuzovali magickou a někdy i zlověstnou moc. Vliv úplňku působí na dění na naší planetě nejen v podobě přílivu a odlivu, zasáhnout může i do naší psychiky a spánku.

Bobří úplněk bývá mrazivý

Kmeny indiánů pojmenovávaly jednotlivé úplňky roku podle charakteristik, které se váží k danému měsíci. Listopadový plný měsíc si vysloužil přídomek bobří, protože tato zvířata byla před zimou velmi aktivní, aby se na chladné období roku pořádně připravila. Keltové listopadovému úplňku přezdívali smuteční, to v případě, že se měsíc předvedl v plné kráse v době po svátku Samhain, jenž patřil zemřelým. Pokud se úkaz zjevil na obloze spíše ke konci měsíce, říkalo se mu mrazivý, protože ranní teploty v tu dobu často klesají pod nulu. Ve střední Evropě se občas označuje také jako mlžný, podle počasí typického pro tuto roční dobu.

Co lze očekávat?

Měsíc se dostane na opačnou stranu Země než Slunce 27. listopadu a ve své kráse se předvede v 10 hodin a 16 minut. Energii mu tentokrát bude dodávat znamení Blíženců, které je charakteristické svou činorodostí, komunikativností, svobodným duchem a intelektuálním založením.

Když je úplněk v určitém znamení zvěrokruhu, promítne se v něm i jeho energie, která se přenese do celého zodiaku. Z plného měsíce v Blížencích není třeba mít obavy. Atmosféra bude všeobecně veselá a příznivá novým začátkům. Čeká nás také příval energie, jenž nás v temnějších listopadových dnech nabije svou silou a dodá motivaci plnit úkoly, které jsme si předsevzali.

 

Foto: Depositphotos