Kdo má v záloze pár nesplněných přání, ten by měl v srpnu pozvednout oči k obloze. Budou padat hvězdy a show to letos bude velkolepá. Sezóna Perseidů nastává, tak si ji nenechte ujít!

Pohled ke hvězdám lidi fascinoval od nepaměti a rok 2021 je na vesmírné jevy opravdu štědrý. Pozorovat jsme mohli dva superúplňky, zatmění Slunce a na přelomu července a srpna nás tradičně čekají meteorické roje. Ty lze během roku sledovat celkem třikrát. V lednu byly patrné roje, kterým se říká Kvadratidy, v srpnu nás čeká největší podívaná – Perseidy a v prosinci si lze užít tzv. Geminidy.

Co jsou Perseidy?

Jméno dostaly podle souhvězdí Persea a jedná se o meteory, pocházející z komety jménem SwiftTuttle, která obíhá kolem Slunce. Jde vlastně o jakési vesmírné smetí, které zanechala zmíněná kometa, když se její dráha protnula s drahou Země. Většinou se jedná o drobná tělesa, která váží do jednoho kilogramu. Sice nejsou příliš těžká, zato mají vysokou rychlost a jakmile vstoupí do atmosféry Země, jednoduše se vypaří a my můžeme pozorovat proud rozžhaveného vzduchu, který přitom vznikne – padající hvězdu.

Perseidy protínají oblohu už od poloviny července a vydrží jim to až téměř do konce srpna. Vrchol meteorických rojů však nastane přibližně v polovině posledního prázdninového měsíce, konkrétně v noci z 12. na 13. srpna, kdy oblohou prolétne až 110 padajících hvězd za hodinu.

Metorické roje jsou k vidění každé léto, ale letos jsou pro pozorování tohoto úkazu obzvlášť dobré podmínky, protože téměř nebude svítit Měsíc, který obvykle úchvatnou podívanou kazí. 

Jak, kde a kdy padající hvězdy pozorovat?

Měsíc zapadne dvanáctý srpnový den kolem 22. hodiny, obloha potemní a nastane ideální doba pro její pozorování. Ke sledování hvězd si vyberte takové místo, které má dobrý výhled na oblohu a je co nejméně postižené světelným znečištěním, tedy září, která vychází z obydlených ploch.

K pozorování úchvatného vesmírného jevu není třeba žádné speciální vybavení. Postačí vlastní zrak, lehnout si na záda a pohled upřít k obloze. Roje padajících Perseidů se dají pozorovat rovnou několik hodin, a když přibalíte ještě piknikovou deku a drobné občerstvení, bude zážitek dokonalý. Přejeme spoustu zábavy při sledování a počítání hvězd!

 

Foto: Depositphotos.com, Zdroj: Astronomický ústav Akademie věd České republiky

4 KOMENTÁŘE

Comments are closed.