Recept na voňavou cibulovou polévku se sýrovou krustou přivedli k dokonalosti francouzští kuchaři a v zemi galského kohouta je pokrm populární zejména v zimním období. K výrobě polévky není třeba žádných speciálních ingrediencí a nákup surovin nezatíží peněženku.  

Polévky z cibule byly populární již v době antiky, kdy platily za pokrm pro chudé. Cibule byla dobře dostupné zboží, protože se snadno pěstovala a dovolit si ji tak mohly i skromně žijící rodiny. Dnes je cibulačka populární zejména ve Francii, kde recept dotáhli k dokonalosti.

Král nebo vévoda?

O vzniku francouzské cibulačky koluje několik legend. Jedna z nich tvrdí, že za objevením polévky stojí Ludvík XV., který se vracel hladový z dlouhého honu a v kuchyni našel jen pár ingrediencí, a to chléb, cibuli, máslo a šampaňské. Král, který byl fanouškem vaření, si údajně z dostupných surovin připravil polévku. Jiný příběh přisuzuje popularizaci pokrmu polskému králi a otci francouzské královny Stanisławu Leszczyńskému, který ho ochutnal v jednom hostinci v Champagne a recept přinesl do zámku ve Versailles.

Celkem jisté je, že za proslavením gratinované cibulové polévky stojí pařížská restaurace Les Halles. Místní restauratéry v 19. století napadlo přidat do polévky sýr a pokrm zapéct pod grilem. Výsledek byl nejen chutnější, ale také výživnější, což ocenili dělníci vracející se z nočních směn i obyvatelé Paříže znavení nočním veselím.

Recept na jednoduchou francouzskou cibulačku

Předpisů na tento tradiční francouzský pokrm je mnoho. Přinášíme vám zjednodušený recept, s nímž si sytou polévku snadno připravíte i u vás doma. A pokud se bojíte prolitých slz při krájení cibule, máme pro vás užitečný trik.

Na polévku potřebujete: 750 g žluté cibule, 1 stroužek česneku, 70 g másla, 1 lžíci olivového oleje, 20 g hladké mouky, 150 ml suchého bílého vína, 1 l kuřecího nebo zeleninového vývaru (lze použít i bujonovou kostku), 1 bobkový list, 3 snítky čerstvého tymiánu, 1 lžíci bílého vinného octa, 100 g sýru typu gruyere nebo ementál, bílou bagetu nakrájenou na plátky, sůl a mletý černý pepř

Postup:

1. Nejprve oloupeme cibuli i česnek a najemno je nakrájíme. Kdo nechce při krájení cibule plakat, pro toho máme trik. Cibuli dejte před úpravou na 10 minut do mrazáku. Chlad zmírní chemickou reakci, která vzniká při krájení a slzy nepotečou.

2. Do hrnce vložíme máslo, přilijeme olivový olej a do rozehřátého tuku nasypeme cibuli. Ztlumíme teplotu a cibuli dusíme tak dlouho, dokud nebude dozlatova. V originálních receptech se cibule připravuje několik desítek minut, aby uvolnila co nejvíce chuti a vůně. V tomto „zrychleném“ receptu vám k tomu postačí 10 – 15 minut. Když je cibule hotová, přidáme do hrnce česnek, směs zasypeme moukou, vše promícháme a necháme asi minutu společně opražit.

3. Základ polévky zalijeme vínem a minutu ho provaříme. Pak přilijeme vývar, přidáme koření a za stálého míchání polévku přivedeme k varu. Pokrm vaříme přibližně 20 minut.

4. V mezičase předehřejeme troubu na 220°C horní a spodní ohřev a nastrouháme sýr. Bagetu nakrájíme a plátky ty potřeme tenkou vrstvou másla.

5. Krátce před dokončením polévky z ní vytáhneme bobkový list a tymián, pokrm dochutíme solí, pepřem, octem a promícháme. Hotovou polévku nalijeme do zapékacích misek a na povrch položíme vždy dva plátky bagety, které zhusta zasypeme sýrem. Misky vložíme do trouby. Jakmile sýr zezlátne, můžeme servírovat.

 

 

Zdroj: Verygourmand.com, culturefood.org, foto: Depositphotos

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno