Může se zdát, že je cibule nejobyčejnější přísadou v kuchyni, ale opak je pravdou. Tato zelenina je již po staletí tradiční surovinou do pokrmů, ale také léčebný prostředek, který pomáhá zejména na podzimní a zimní zdravotní neduhy.

Podobně jako česnek obsahuje také cibule látku alicin, která má výrazné antivirové a antibakteriální účinky, i řadu dalších, zdraví prospěšných látek. Kromě léčby rýmy, nachlazení a kašle, je tato zelenina se štiplavou vůní prospěšná našemu srdci, kostem a v mnoha směrech podporuje imunitu organismu.

Cibule v kuchyni a slaný koláč

Konzumovat se dá v syrovém stavu, ale velmi chutná je i cibule vařená či pečená. V Alsasku, které se rozkládá na východě Francie u hranic s Německem a Švýcarskem, je cibule tradiční přísadou slaného koláče. Francouzi mu přezdívají Tarte Flambée, Němci mu říkají Flammkuchen a u nás je známý pod názvem alsaský cibulový koláč.

Tento slaný koláč se v Alsasku peče už více než sto let a vlastně vznikl náhodou, jako vedlejší produkt při výrobě chleba. Hospodáři totiž potřebovali ověřit teplotu v peci ještě předtím, než do ní uložili chléb, a proto z těsta odebrali kousek, udělali z něj placku a testovali, jestli je vše tak, jak má být. Jednoho dne někoho napadlo placku trochu „vytunit“ a obložil ji špekem a cibulí. Na světě byl cibulový koláč, jehož sláva pronikla daleko za hranice Alsaska.

Na rozdíl od pizzy, se těsto na koláč připravuje bez droždí a navrch se potírá nátěrkou ze zakysané smetany, která je bohatě zdobená cibulí a špekem nebo anglickou slaninou. Vyzkoušejte i vy na skus křupavý a přesto šťavnatý koláč.

Recept na alsaský koláč

Na těsto potřebujeme:

200 g hladké mouky, 2 polévkové lžíce olivového oleje, 125 ml vody, špetku soli

Na obložení:

400 g zakysané smetany, 150 g anglické slaniny nebo špeku, 2 větší žluté nebo červené cibule, sůl, pepř, špetku mletého muškátového oříšku a citronovou šťávu.

Postup:

V míse smícháme ingredience pro těsto a vypracujeme hladkou hmotu. Mísu zakryjeme a těsto necháme odpočinout. Mezitím nakrájíme na kostičky slaninu nebo špek a cibule na tenké proužky. V misce smícháme zakysanou smetanu se solí, pepřem, muškátovým oříškem a pár kapkami citronové šťávy. Odpočinuté těsto rozdělíme na dvě půlky, z každé vyválíme placku a potřeme ji směsí ze zakysané smetany. Nakonec každou z nich ozdobíme cibulí a slaninou nebo špekem. Koláč pečeme v troubě předehřáté na 220C°, asi 12 – 15 minut.

Tip: před koncem pečení lze koláč ozdobit ještě strouhaným sýrem a nechat ho v troubě rozpustit.

 

Foto: Depositphotos.com