Ovoce není jen chutné, ale má i spoustu dalších předností. Krása prochází žaludkem a čerstvé ovoce dokáže opravdové divy! I při vnějším použití však umí být výzmanmým přírodním beauty boosterem.

BANÁNY

Trápí vás bradavice? Pomůže vám banánová slupka! Stačí dát na nemocné místo na noc obsah z jedné banánové slupky. A za přibližně jeden, dva týdny jsou vidět první úspěchy. Kromě toho je banán skvělým zdrojem energie, který dodá tělu energii! Mimo jiné obsahuje také draslík a biotin, které umí zatočit s kruhy pod očima a zpevní nehty a vlasy. Jeden banán denně úplně stačí k tomu, aby se nastartoval čistící opravný systém těla. Banány také regulují překyselení žaludku. A dokonce se z nich dají vyrábět textilní výrobky. V Indonésii je hodně rozšířené pěstování tzv. textilních banánů, které se nazývají Abacá. Z nich se získávají tvrdá vlákna, ze kterých se pletou sítě, lana a příze.

JABLKA

Že jsou jablka zdravá, ví každý. Je potřeba jíst i jablečnou slupku, protože nejvíce vitamínů (až 70%) je ukryto právě pod ní. Jablečný ocet je produkt, který umí skoro všechno: problémy s kůží, nadýmání, alergie nebo celulitida, to všechno dokáže jablečný ocet zmírnit. Stabilizuje cukr v krvi a tím produkci inzulínu po jídle. Při užívání zevně je stejně efektivní jako při vnitřním užívání. Protože má kůže kyselé pH, pomáhá jablečný ocet stabilizovat její hladinu a nejlepší je používat ho jako denní pleťové tonikum. Při nečisté pleti a akné se doporučuje naklepat na postižená místa trochu čistého nebo zředěného jablečného octa.

KOKOSOVÉ OŘECHY

Topmodelky už nějakou dobu přísahají na kokosovou vodu. Ve vodě z nezralého zeleného kokosového ořechu se skrývá spousta draslíku, vápníku, hořčíku a sodíku, a to mimo jiné snižuje krevní tlak. Po náročném dni vás takovýto drink postaví znovu na nohy. Voňavý kokosový olej není jen skvělou přísadou do smoothie a salátů, ale dá se použít i jako úžasný body-lotion. Topmodelka Miranda Kerr denně sní čtyři polévkové lžíce kokosového oleje, aby dodala vlasům i pokožce potřebnou péči. Přírodní národy z tropů používají kokosový tuk jako beauty elixír už po staletí. Ten totiž hydratuje, umí odstranit make-up, pomáhá proti roztřepeným konečkům, neutralizuje pachy – dá se použít např. jako deodorant a zmírňuje podráždění pokožky. Pokud se rozhodnete pro koupi kokosového oleje, pak dejte pozor na to, aby na etiketě stálo „extra nativ“ nebo „lisovaný za studena“!

ANANAS

Tohle tropické ovoce podporuje tvorbu přírodního kolagenu. Důvod: ananas obsahuje v hojné míře tzv. alfa- hydroxy-kyseliny, které napomáhají pokožce při odstraňování odumřelých buněk a tvorbě nových. Zejména kůže vysušená od sluníčka, se může tímto způsobem rychleji zahojit a ochránit – alespoň tedy její vnější vrstva. Jako král ovoce je ananas opravdovým beauty – zázrakem. Enzymy a kyseliny které obsahuje, působí na pokožku jako peeling.

Nakrájejte ananas na klínky a pod sprchou drhněte pokožku ananasovou dužinou. Nechte krátce působit a opláchněte čistou vodou. Ananasová šťáva pomáhá i při nachlazení, snižuje teplotu a rozpouští hleny. Maska z ananasu oživuje pokožku: smíchejte 4 polévkové lžíce tvarohu, 2 polévkové lžíce ananasové šťávy a 1 čajovou lžičku medu. Smíchejte a naneste na čistou pokožku, po deseti minutách omyjte. Ananas má detoxikační účinky, odvodňuje a posiluje pokožku zevnitř. Vysoký podíl vody v ovoci pozitivně působí na látkovou výměnu. Kromě toho jeho pojídáním uvolníte hormon štěstí serotonin.

CITRÓNY

Nebuďte kyselá, buďte veselá! Citrony jsou beauty zbraň číslo jedna! V tomto ovoci se skrývá mnoho: vitamín C, draslík, hořčík a vápník. Citrony tak nepomáhají jen proti nachlazení, ale také zlepšují pokožku, vlasy a nehty. Umí prostě všechno.

LEPŠÍ POKOŽKA Díky antibakteriálním účinkům jsou citrony dobrou přírodní alternativou v boji proti problematické pleti. Stačí jen ovoce rozkrojit a dužinou masírovat obličej, nechat maximálně deset minut působit a poté opláchnout vodou. Kyseliny přirozeně obsažené v citrusech zesvětlují jizvičky i pigmentové skvrny. Ale pozor na rány – tady by to pálilo! Mastná pokožka? Večer naneste trochu citronové šťávy na vatový tampon, přejíždějte s ním po problematických místech na obličeji a teprve ráno obličej opláchněte – funguje to přímo zázračně! Citronová šťáva působí jako kyselý ovocný peeling: Jednoduše stačí nanést, nechat přes noc působit a tím podpořit regenerační proces pokožky. Popraskané rty zase stačí večer promasírovat půlkou citronu a ráno opláchnout. Odstraní se tím odumřelé kožní buňky a další den můžete začít s krásným úsměvem!

POMOC PRO VLASY Maska na vlasy, kterou si sama vyrobíte, působí proti suché pokožce a vzniku lupů: kokosový nebo olivový olej smíchejte s troškou medu a citronové šťávy a vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte půl hodiny působit a pak umyjte jemným šamponem.

Foto: Depositphotos

Více o péči o tělo najdete zde