Myšlenka vzdát hold matkám a iniciovat vznik dne, který bude patřit jen jim, se zrodila už v 19. století. Nápad vzešel od bojovnice za práva žen, Američanky Julie W. Howeové. V jejích stopách stoupala i její dcera, Anna Jarvisová, které se podařilo roku 1907 den určený všem matkám prosadit. Oficiálně se svátek slavil o sedm let později a postupem času se tato tradice rozšířila do zbytku světa.

U nás připadá Den matek na druhou neděli v květnu a za jeho místo v kalendáři, se roku 1923 zasadila dcera prvního československého prezidenta, Alice Masaryková.

Oslava matek a mateřství není reklamním trikem jak prodat více květin či bonboniér. Kult matky se objevoval už v období před naším letopočtem, a také ve starověkém Řecku a Římě byly matky a mateřství uctívány. I dnes je tento speciální den skvělou příležitostí jak maminky potěšit a poděkovat jim za lásku a péči, kterou nám věnovaly.

Tipy na dárky:

Řekni to květinou 

Ruský spisovatel Maxim Gorkij kdysi řekl, že: „Děti jsou živé květiny země.“ Obdarovat milovanou maminku květinou, je proto více než symbolické. Ať už zvolíte pugét řezaných květů, či rostlinku v květináči, maminky tím zaručeně potěšíte.

Drobnosti, které zahřejí u srdce

Pro vyjádření své lásky není třeba velkých gest. Úplně postačí, když maminku podarujete maličkostí, která ji potěší. 

Pro radost a krásu

Drobným šperkem člověk nikdy nic nezkazí a ani koupě kosmetiky, díky níž zůstane milovaná osoba dlouho krásná, není krokem vedle.

Nejkrásnějším dárkem však bude pro všechny maminky vaše pozornost. Návštěvou ať s dárkem či bez, ji zaručeně potěšíte, a pokud není možné setkání fyzicky uskutečnit, tak alespoň vaše blahopřání po telefonu. Myšlenka, že na ně myslíte, je totiž zahřeje u srdce nejvíce.

Foto: Depositphotos.com, Pixabay.com_barbara baldocchi