Dát si skleničku něčeho ostřejšího pro dobrou náladu a uvolnění se zdá být v pořádku, ale co dělat v případě, když konzumace alkoholu člověku přeroste přes hlavu? Alkoholismus může postihnout muže, ženy i děti a nevyhýbá se ani slavným osobnostem. Kdo z celebrit mu podlehl a kdo se dokázal zachránit?

Závislost lze velmi zjednodušeně řečeno považovat za stav, kdy se člověk není schopen obejít bez určité látky, osoby či činnosti, i když mu působí tělesné, psychické i sociální problémy. Mezi nejznámější závislosti patří ta na alkoholu či drogách.

Konzumace návykových látek ničí nejen zdraví, ale rozkládá osobnost a vztahy. Postižený člověk není schopen běžného života, často se o sebe nedokáže postarat a vše podřizuje jen vlastním potřebám. K přežití potřebuje pomoc, zejména tu odbornou, ale pomůže i podpora ze strany blízkých a přátel.

Alkohol a Češi

Česká republika patří celosvětově mezi země s nejvyšší spotřebou alkoholických nápojů.
Na jednoho obyvatele připadne ročně 11,6 litru čistého alkoholu, za což jsme si vysloužili čtvrté místo v celosvětovém žebříčku spotřeby této návykové látky. Po alkoholu sáhneme nejčastěji z důvodu odreagování se, překonání stresu nebo proto, že jsme ve společnosti lidí, kteří ho popíjejí. Alkohol je u nás snadno dostupný a stále častěji se diskutuje
o závislost mladistvých, která je alarmující.

Dle Evropské školní studie se k této návykové látce dostávají děti již ve věku 12 let
a věková hranice se stále snižuje. Zpráva OECD z roku 2015 dokonce poukazuje na fakt,
že dnes u nás alkohol konzumuje dvakrát více mladistvých, než před dvaceti lety.

Hollywoodští „závisláci“

Svět showbusinessu je ke konzumaci alkoholu jako stvořený. Premiéry, večírky, párty
– a k tomu spousta stresu a osamělost při natáčení, tlak či rodinné problémy… Některé hollywoodské hvězdy jsou známé spíše díky alkoholovým excesům než hereckým výkonům. Někoho stála závislost dokonce celou kariéru, ale spousta celebrit se snaží s tímto démonem bojovat a vést život bez alkoholu.

Ben Affleck

Ztrátou manželství zaplatil herec Ben Affleck za nekontrolovatelné popíjení alkoholu,
se kterým bojuje již více než 15 let. Bývalá manželka, herečka Jennifer Garnerová, však na ex manžela nezanevřela a snaží se mu i nadále pomáhat. Affleck se léčil již několikrát. Poprvé v roce 2001 bez většího úspěchu a naposledy to bylo v březnu loňského roku. Po návratu z léčebny se herec snaží změnit své návyky, žít zdravěji a k závislosti se již nevrátit. Zároveň však dodává, že: „Vždycky budu bývalý alkoholik. Pití bylo součástí mého života a je to něco, s čím se musím sám vyrovnat. Budu na tom pracovat celý život.“

Daniel Radcliffe

Hvězda filmů o Harrym Potterovi se potýkala s alkoholovými problémy již od teenagerského věku. Slavným se stal doslova přes noc a situaci nedokázal ustát. Opilý chodil dokonce i na natáčení kouzelnické ságy, k čemuž se přiznal v roce 2012 a doslova tím šokoval své fanoušky. Až při natáčení posledního filmu o mladém kouzelníkovi se rozhodl konzumaci alkoholu razantně omezit. A podle všeho to vypadá, že se mu abstinence daří.  

Lindsay Lohanová

Kariéru začala již jako dítě a stejně jako řada ostatních, ani ona neustála tlak showbusinessu a v alkoholu a drogách hledala únikovou cestu. Se svými démony se snaží bojovat, v roce 2010 dokonce nosila náramek, který detekoval alkohol v krvi. Podstoupila i řadu terapií, více či méně úspěšných. V roce 2013 uvedla v rozhovoru s Oprah Winfreyovou, že alkohol „byl pro mne jen branou k dalším věcem… vyzkoušela jsem i kokain v kombinaci
s alkoholem.“

Bradley Cooper

Na začátku kariéry herce sžíraly pochybnosti, zda je dostatečně talentovaný, a Cooper se často cítil být na okraji společnosti. Negativní pocity bohatě kompenzoval alkoholem a drogami, což ho paradoxně málem stálo kariéru. Dnes má své závislosti pevně pod kontrolou a snaží se podporovat stejně postižené kolegy.

Brad Pitt

Herec se v jednom rozhovoru přiznal, že během studií užíval drogy a alkohol denně
a dlouhé roky byl na nich závislý. I jeho stály závislosti manželství, ale nyní dochází pravidelně na terapie a je tzv. „čistý“. Nedávno veřejně poděkoval svému kolegovi, výše zmiňovanému Bradley Cooperovi, za pomoc v boji se závislostí na alkoholu.

Celebrity, které boj s alkoholem prohrály:

  • Amy Winehouse – talentovaná zpěvačka s nezaměnitelným hlasem byla závislá na alkoholu a drogách. Její život ukončila otrava alkoholem, bylo jí pouhých 27 let.
  • Richard Burton – slavný hollywoodský herec a jeden z manželů herečky Elisabeth Taylorové, zemřel roku 1974 na cirhózu jater. Doslova se upil k smrti.
  • Billie Holiday – afroamerická jazzová zpěvačka s přezdívkou „Lady Day“ ovlivnila svým stylem zpěvu jazzovou a popovou hudbu. Zemřela roku 1959 ve věku 44 let, na cirhózu jater.

Foto: Depositphotos.com, youtube.com