Královna médií a nejbohatší afroameričanka světa, to je moderátorka a herečka Oprah Winfreyová. Celých dvacet pět let uváděla vlastní pořad The Oprah Winfrey show, který se stal nejsledovanější denní talkshow v historii americké televize. Cesta k úspěchu jedné z nejvlivnějších žen světa však byla hodně trnitá. Přinášíme vám několik faktů ze života této výjimečné ženy.

Oprah Winfreyová se narodila 29. ledna 1954 v malém městečku Kosciucsko, ve státě Mississippi. Start do života neměla zrovna snadný. Její matka Vernita Lee, dospívající svobodná žena, pracovala jako služebná. Do šesti let vychovávala malou Oprah babička a neúplná rodina se zmítala na hranici chudoby. Budoucí moderátorka předčítala z Bible v kostele a babička ji ve vystupování před lidmi velmi podporovala. Dodávala jí sebevědomí, za což je jí Winfreyová dle svých slov velmi vděčná.

Nelehké dětství

V šesti letech se Winfreyová odstěhovala společně s matkou do Wisconsinu. Zde se musela vyrovnávat nejen se složitou rodinnou a finančí situací, ale také čelit sexuálním útoků z řad příbuzných a přátel matky. Se zkušenostmi se sexuálním zneužíváním se roku 1986 svěřila i ve své show, kde byla často probírána tabuizovaná témata.

Po narození další dcery přestala Vernita péči o děti zvládat a Oprah poslala na výchovu k otci Vernonovi do Nashvillu. Ten byl sice přísný, ale zároveň dbal na dceřino vzdělání a podporoval ji.  Oprah se stala úspěšnou studentkou, členkou řečnického týmu a poprvé zažívala úspěch a přijetí. Vítězstvím v řečnické soutěži si zajistila plné stipendium na Tennessee State University, kde vystudovala komunikaci.

Rozjezd kariéry

Během studia se stala členkou týmu zprávařů rozhlasové stanice WVOL, kde začala pracovat na částečný úvazek. Později přibrala ještě práci v místní televizi. V roce 1976 se Winfreyová přestěhovala do Baltimoru, kde uváděla talk show People are talking. Pořad se těšil velké oblibě a moderátorka zde setrvala osm let, než dostala nabídku uvádět vlastní ranní show A.M.Chicago. V září roku 1986 zahájila vysílání The Oprah Winfrey Show. Pořad se vysílal 25 let až do roku 2011 na celkem 120 kanálech a celkem jím prošlo deset milionů lidí. Během prvního roku show vydělala 125 milionů dolarů a z Winfreyové se stala movitá žena.

Štědrá miliardářka

Podle časopisu Forbes je Winfreyová nejbohatší afroameričankou 20. století a jedním z nejvýraznějších filantropů na světě. Miliony dolarů věnuje na řadu charitativních programů a organizací. Přispívá na vzdělávání znevýhodněných dětí, oběti živelních katastrof, dotuje řadu lékařských výzkumů, bojuje proti změnám klimatu… Za své altruistické konání získala i prestižní ocenění a v roce 2013 dokonce medaily za svobodu od tehdejšího prezidenta USA, Baracka Obamy. Časopis Life označil Oprah Winfreyovou za nejvlivnější ženu své generace.  

Pár faktů na závěr:

  • V rodném listě má Winfreová uvedeno jméno Orpah. To se však rodičům špatně vyslovovalo, a proto ho změnili na Oprah.
  • V sedmnácti letech vyhrála soutěž Miss Černá kráska Tennessee.
  • Nesnáší žvýkačky. Doslova se jí prý dělá zle, když někdo pomalu přežvykuje nebo nafukuje bubliny.
  • Trpí globofobií – tedy strachem z nafouknutých balonků.
  • Ve čtrnácti letech porodila syna, který záhy na to zemřel. Rozhodla se nemít další děti díky ranám, které v dětství utržila.
  • Je první ženou, která vlastnila a zároveň produkovala vlastní show.
  • Díky svému jmění se stala první afroamerickou miliardářkou.