Bez knih by byl náš život ochuzený. Čtení probouzí fantazii, rozšiřuje slovní zásobu a uvolňuje mysl. K propagaci literatury a podpoře čtení vznikl roku 1955 Měsíc knihy a výsadu nosit tento titul dostal právě březen. Obohaťte svou sbírku o nový kousek. Máme pro vás tipy na nejnovější tituly i zajímavé akce.

Tradice vzniku Měsíce knihy nesahá hluboko do historie. S nápadem přišli komunisté a brali ho mimo jiné i jako nástroj ideologické propagace. Březen jako Měsíc knihy zaštiťovalo ministerstvo kultury a zaměřen byl zejména na děti, mládež, dělnické profese, podporu čtení a hlavně marxistického učení. Po celé republice se konala řada akcí; v knihovnách se pořádaly besedy a večery poezie. Hlavním cílem knihovníků však bylo spíše získávat nové čtenáře, než dělat reklamu režimu.

Po roce 1989 tradice málem zanikla, ale nakonec se ji podařilo znovu vzkřísit. I my si proto můžeme užívat pestrou březnovou nabídku jednotlivých vydavatelství, ale i akce, které v tento měsíc konají. Co se v které knihovně právě děje, naleznete na konkrétních webových stránkách. Pomoci vám může i rozcestník www.knihovny.net, kde je seznam všech těchto institucí v ČR.

Pro děti je na konec března, konkrétně na 27.3., plánovaná celorepubliková akce Noc s Andersenem, která se letos koná již po dvacáté. Během ní se děti blíže seznámí s prostředím knihoven, v některých je možné i přespat a připraven je také bohatý doprovodný program. Kde se Noci s Andersenem konají a jak se přihlásit, se dozvíte na stránkách www.nocsandersenem.cz, nebo v nejbližší knihovně.

Co si v březnu přečíst? 

Zbav nás od zlého

Nový román Věry Fojtové vrací čtenáře do období několika let po druhé světové válce. Počáteční euforie z ukončení bojů opadá a do popředí se dere tvrdá realita, jež prověřuje charaktery. Jak se žije nově příchozím na pohraniční jihomoravské vesnici, obklopené vinicemi? S čím se budou muset potýkat bývalý četník Karel Bartoš a sedláci Martin Burian, Vincek a Jarý s rodinami? A co teprve, když se v lomu najde mrtvola místního práskače a sukničkáře Pavla Kuny?

Zbav nás od zlého, Věra Fojtová, nakladatelství MOBA, 207 Kč

Šalina do stanice touha

Redaktorce lifestylového magazínu Sandře a nezaměstnanému fluktuantovi Mirkovi ke štěstí stále něco chybí – peníze. Mirek se zmítá v dluzích a jeho podnikatelské záměry krachují. Sandra navíc touží po popularitě na sociálních sítích. Říká se, že naše sny a tužby jsou motorem pokroku. Otázkou ale je, jak je to v případě, kdy toužíme po něčem, co patří někomu jinému. Jsme kvůli tomu ochotní jít přes mrtvoly?

Šalina do stanice touha, Iva Hadj Moussa, Host Brno, 280 Kč

Stín v nás

Tam, kde je světlo, je i stín. Čím vyhraněnější persona, tím větší přetvářka a tím více potlačený stín. Ten ale nemusí znamenat vyložené zlo, ale spíše něco, co je méněcenné a nedokonalé. Kdo si neuvědomuje vlastní stín, promítá ho často na druhé, třeba na cizince. Integrovat svůj stín znamená přijmout vlastní životnost, stát se realističtějším a méně narcistickým. Verena Kastová existenci stínu dokládá na mýtech, pohádkách, i příkladech z terapie a každodenního života.  

Stín v nás, Verena Kast, nakladatelství Portál, 246 Kč

 

Dobrodruhům

Herečka a čerstvá držitelka filmového ocenění Český lev, Tereza Ramba, se rozhodla skrze cesty poznat mapy v sobě. Zážitky a postřehy ze svého putování po světě sepsala a my se díky její knize podíváme na Balkán, do Jižní a Severní Ameriky, Laosu, Vietnamu, ale projdeme i poutní cestu do Santiaga de Compostela. Cestovatelské zápisky doplňují autentické fotografie a ilustrace Sáry Voříškové, autorčiny sestry.

Dobrodruhům, Tereza Ramba, BizBooks, 499 Kč

Foto: Pixabay.com/pasja1000 , archiv vydavatelství