Do našeho života zasahují možná víc, než vůbec tušíme a vnímáme – vůně! Tvoří neoddělitelnou součást našeho života a mnohdy o nás utvoří první dojem ještě dříve, než stačíte promluvit. Ne nadarmo se říká, že nám partner musí „vonět“. Která vůně je nejsmyslnější a co o vás prozradí?

Legendární tvůrce parfémů, Francouz Edmond Roudnitska (1905–1996), od sebe dokázal rozeznat na 3.000 vůní a pachů. Běžný člověk jich přitom zvládne odlišit kolem 500. Nos nás dokáže upozornit na zkaženou potravinu či únik plynu v bytě. Vůně umí působit i proti stresu, pomáhají nám uvolnit se, stimulují, dodávají novou energii a dokáží i přivábit pozornost. Bez vůní by byl náš život chudý.

 1. Perlivé, svěží, jemně květinové. S těmito vlastnostmi patří éterické oleje zelených citrusových plodů a bergamotu k vůním, které navozují dobrou náladu. Působí inspirativně, mají povzbuzující a vyrovnávající účinky – i pro vaši hlavu.
 2. Jako nejsmyslnější ze všech květinových vůní, umí jasmín otevřít srdce, a proto se jí říká vůně zamilovaných. Jeho tajemství tkví v teplých, jemně nasládlých medových tónech, kterými si nevědomky omotáte partnera kolem prstu.
 3. Na jaře magnólie okouzlují svými nádhernými, růžovo-bílými květy a stejně tak omamuje i jejich bohatá, luxusní vůně. Tvůrci voňavek ji dokonce označují za meditativní, protože umí navodit vnitřní klid a harmonii. Intenzivní květinová vůně zároveň povzbuzuje naši fantazii a uměleckou kreativitu.
 4. Tato vůně má hodně do sebe a sportovním voňavkám dodá osvěžující náboj. Máta podporuje i koncentraci a jako léčivá bylinka pomáhá proti svalové horečce, bolestem hlavy, nachlazení nebo žaludečním potížím…
 5. Růžové myšlenky přičaruje ovocně sladké aroma mandarinek. Tato happiness vůně, která se získává ze slupek oranžového ovoce, umí okamžitě pozvednout náladu a zahnat temné myšlenky. Stačí ji jen vyzkoušet!
 6. Královna všech květin – růže, naladí na romantickou notu! Vzácný růžový olej nepotěší jen nos, ale v krémech a tělových mlécích krásně pečuje o celé tělo.
 7. Mazlivá vůně v pravém slova smyslu! Teplé, něžné vanilkové aroma dokáže zahalit jako deka a utěšit stejně dobře jako kostička čokolády. Nebesky příjemná vůně, kterou lze přidat i jako přísadu do koupele.
 8. Další z esencí pro dobrou náladu, která dodá parfémům energii: neroli! Tato něžná, lehce kořeněná vůně pomerančových květů, krásně oživí a dodá svěžest. Vhodná je také jako pokojová vůně do difuzéru či aroma lampy.
 9. Pozor, exoticky erotická! Bohatá sladká esence z asijských květů ylang ylang vás udělá přitažlivou a sexy. Je – stejně jako jasmín – nedílnou součástí asijských vůní.
 10. Santalové dřevo se používá nejen v kosmetice, ale i v léčitelství. Důležitou roli hraje zejména v indickém učení ajurvédy. Díky zklidňujícímu, sametově teplému aroma,
  se často používá jako báze do parfémů.

Více o aromaterapii najdete zde

Foto: Pixabay_monicore