Pomalu se blíží konec léta, spojený se zhoršujícím se počasím, koncem dovolené, prázdnin a hlavně návratem do kolotoče plného stresu. Děti i dospělé čekají po zaslouženém letním odpočinku vítané i náročné povinnosti doplněné zhoršujícím se počasím. Příchod podzimu však můžete zvládnout s klidem. Nechte se inspirovat pěti radami, které vám pomohou zachovat si optimistickou náladu.

Návrat z rodinné dovolené zpět do pracovního uspěchaného tempa je každoročně náročný. Stres kolem nástupu dětí do školy i pracovních povinností je často velmi unavující. Jak zpět nabrat sílu či se stresu co nejvíce vyhnout a zachovat si chladnou hlavu? „Často právě maličkosti nám pomáhají zůstat v klidu, zároveň nám pomohou mít dobrou náladu. Je důležité myslet i na naše tělo, abychom si zachovali klidnou mysl,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý z České asociace pro speciální potraviny. Jakých pěti rad se držet, abyste zvládli podzim s klidem?

Pohyb

Dopřejte si pravidelný pohyb. Užijte si procházku v parku, podzimní výlet s rodinou do přírody či si běžte s přáteli zasportovat. Zkuste vyměnit dopravní prostředek za ranní procházku, která vás příjemně povzbudí. I příroda vám dodá energii. Nemusíte nutně chodit každý den do posilovny. Pravidelná delší chůze je pro naše tělo přirozená a skvěle vás nabudí.

Dostatek spánku

Spánek je základ, kdy si naše tělo fyzicky i psychicky odpočine. Spěte alespoň 6 hodin denně a dopřejte svému tělu dostatek regenerace. O víkendu zkuste vstávat bez budíku, ať se vaše tělo probudí, až bude opravdu odpočinuté. Nedostatek spánku má za následek únavu, frustraci, nervozitu i nevrlost. Ve spojení se stresem to je pak nevítaná kombinace.

Relaxace

Od denního shonu je důležité si dostatečně odpočinout. I přestože je období dovolených již za námi, stále si můžete vyrazit na víkendový výlet, který vám pomůže přijít na jiné myšlenky, odpočinout si v přírodě spolu s přáteli či rodinou. Večer zkuste vyrazit za kulturou v podobě divadla či kina. S novými zážitky se budete cítit lépe, než pokud prosedíte celý večer u televize či u sociálních sítí.

Pestrá a kvalitní strava

Nezapomínejte v sychravém počasí a náročném období doplňovat dostatek vitaminů a minerálů, které jsou pro naše tělo zcela zásadní. Nejen, že vám pomohou ubránit se nemocem spojeným se sychravým počasím a změnami teplot, ale podílejí se i na vaší duševní rovnováze. Dopřejte si dostatek sezonního a lokálního ovoce i zeleniny. Na podzim se soustřeďte zejména na vitaminy C a D, které vám pomohou bojovat s úzkostmi a také posílí váš imunitní systém. Pro psychickou pohodu vyzkoušejte aminokyselinu L-tryptofan. Kromě toho, že vám pomůže bez problémů usnout, odbourá také agresi a podráždění. Je zodpovědná za tvorbu melaninu, který se dále mění na serotonin, jehož hladina má vliv na naši náladu. L-tryptofan najdete v ananasu, banánu či dýňových semínkách, případně jsou na trhu k dispozici různé přírodní doplňky stravy, které vám s jejím doplněním pomohou.

Pravidelný pitný režim

Nejen v létě je důležité doplňovat dostatek tekutin. Naše tělo se skládá převážně z vody a její dostatek má velký vliv na jeho fungování. Čistá voda vám pomůže i proti únavě. Zdržte se sladkých limonád, které vaše tělo jen zbytečně zatěžují a přeslazují. Dopřejte si 2 litry čisté vody denně, pijte ji pravidelně v průběhu celého dne.

 

TZ České asociace pro speciální potraviny 

foto: pixabay/pasja1000/diego_torres