Kromě svátku zamilovaných se dnes neoficiálně slavní i den maskovaného superhrdiny, který chrání Gotham City před padouchy. Batman patří k nejznámějším komiksovým superhrdinům. Ačkoliv nikdo přesně neví, kdo s tímto svátkem začal, první květen připomíná rok 1939, kdy se bojovník se zločinem poprvé objevil v Detective Comics #27.

Postavu vytvořila dvojice Bob Kanee a Bill Finger. Původní Batman se nazýval pouze Bat-Man, než došlo k úpravě do dnešního názvu. Skutečné jméno tohoto bojovníka se zločinem je však Bruce Wayne, miliardář, kterému v dětství před jeho očima zabili rodiče.

Podle komiksových příběhů vznikla i řada snímků. Víte, kdo všechno získal roli fešáckému boháče, který po večerech v obleku netopýra zachraňuje obyvatele Gotham City?

Lewis G. Wilson

Úplně prvním Batmanem byl Lewis G. Wilson, který byl zároveň nejmladším hercem, jenž tuto roli dostal. Bylo mu pouhých 23 let. Kostým superhrdiny oblékl v roce 1943 v 15 dílném seriálu „Batman.“ Kritici si vzali na mušku nejen hercovu kypřejší postavu, ale i jeho vysoký hlas a bostonský přízvuk.

Robert Lowery

Lowery převzal roli v následném seriálu „Batman & Robin“ z roku 1949, jehož režie se ujal Spencer Gordon Bennet. Na rozdíl od Lewise byl Lowery (tehdy 36 let) veteránským hercem, který se role zhostil lépe.

Adam West

Adam už odmala miloval komiksy o Batmanovi. Jeho sen stát se superhrdinou z Gotham City, se nakonec vyplnil roku 1966 ve snímku „Batman a následně ve stejnojmenném televizním seriálu (1966 – 1968). Po Westově ztvárnění netopýřího bojovníka si diváci museli počkat dlouhých 20 let, než se dočkali nové filmu o oblíbeném superhrdinovi.

Michael Keaton

Když se režie nového ztvárnění příběhu zhostil Tim Burton, do hlavní role si vybral Michaela Keatona. Ten se však nezamlouval ani studiu ani Bobu Kanovi. Burton si však prosadil svou a nebyla to špatná volba. Hercův výkon obdržel příznivé recenze a film si v kinech vedl velmi dobře. Keaton si maskovaného hrdinu zahrál hned dvakrát, a to ve filmu 1989 s názvem „Batman“ a v roce 1992 ve snímku „Batman se vrací“.

Val Kilmer

Hrdina, který upadl v zapomnění. Kilmer údajně přijal roli ve filmu „Batman navždy“ (1995), aniž by četl scénář nebo věděl, kdo je nový režisér. Tvůrce snímku Joel Schumacher později označil Kilmera za „dětinského a nemožného“. Na jeho výkon v Batmanovi navždy měli kritici smíšené pocity, ale nijak zvlášť se do paměti diváků nezapsal.

George Clooney

Krasavci v tomto případě šarm vůbec nepomohl. Clooney patří podle fanoušků i kritiků k nejhorším interpretům moderních filmů o Batmanovi. Snímek z roku 1997 s názvem „Batman a Robin“ byl katastrofa. Okamžitě se zastavily přípravy pátého pokračování, které se mělo jmenovat „Batmanův triumf“.

View this post on Instagram

My first mission is under way, to catch the botanical seductress, Poison Ivy. However, my confrontation with her had some…. complications. As I scouted through the crowd of the party, I had noticed someone inbetween a small gap of two of the more well dressed attendees, however she looked far more unique compared to any stereotypical party goers… there she was… red hair hanging down past her shoulder blades, ruby lips with a reflective shine from the lights, eyes possessing deception through the mask of innocence and playfulness with a light green and red sparkle around the eye lids, a perfect physique covered with protective layers of multi shades of green from shoulder to ankle, a pair of what seemed to be leather material, knee high green boots matching the darkened green tights around her thighs. All complete with a devious smirk across her mouth… it was her… Poison Ivy. Finally I could bring her in and have her sent to Arkham, with no visable plants around that could assist her. As soon as our eyes had met, she very slowly made her way over to me with an appealing strut. But the last thing I remember as I was ready to restrain her when she got close enough, was a wave of her hand to her pursed lips where a cloud of pink coloured fumes with a smell of pheromones had emerged as she blew against her palm. The cloud had temporarily blinded me as the substance had made it's way through my mouth and nose after taking in short breaths of surprise before everything suddenly became a blurr. 🦇🖤💚🌿 Feel free to either continue in the comments. Or DM for a continuation with your personal choices as to how you wish for this scenario to go or to even just start a new rp. 😁😁 #batman #poisonivy #batmanrp #batmanroleplay #poisonivyroleplay #poisonivyrp #batmanandpoisonivy #batmanandpoisonivyroleplay #batmanandpoisonivyrp #gothamcitysirens #gothamcitysirensrp #batmanandrobin1997 #umathurman #umathurmanpoisonivy #umathurmanpoisonivyrp #umathurmanpoisonivyroleplay #poisonivykiss #georgeclooney #georgeclooneybatman #georgeclooneybatmanrp #georgeclooneybatmanroleplay #rubberbatsuit #rubbersuit

A post shared by Batman Kidnapped Role Play (@batman_rp_account) on

Christian Bale

Nový režisér, nový herec. Christopher Nolan si z dlouhého seznamu kandidátů nakonec pro svou trilogii (Batman začíná 2005, Temný rytíř 2008 a Temný rytíř povstal 2012) zvolil ostříleného herce Christiana Balea. Režisér svůj výběr vysvětlil tak, že jediný Bale dokázal přesvědčivě zahrát jak miliardáře tak netopýřího muže. A s Nolanovou volbou souhlasili i fanoušci. Právě Bale je podle mnohých nejlepším představitelem Batmana.

Ben Affleck

Když se milovníci Batmana dozvěděli, že jejich oblíbenou postavu ztvární Affleck, sociální síť Twitter zaplavil hashtag #BetterBatmanThanBenAffleck. Jeho výkon ve filmu Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti“ (2016) byl všeho všudy solidní. V tomto směru byly k snímku přátelštější kritici než samotní fanoušci.

Robert Pattinson

Zatím ještě nemůžeme říct, jak se hrdina ze ságy Twilight popasuje s postavou temného rytíře, ale již 25. června 2021 se to dozvíme. Podle dostupných informací je připravovaný snímek psaný jako noirová detektivka. Režisér Matt Reeves prý superhrdinu hodlá pojmout jako Sherlocka Holmese.

View this post on Instagram

Fan Art. #TheBatman

A post shared by Robert Pattinson (@robertpattinsonofficial) on

Foto:pixabay.com/aitoff