No Poo, tedy mytí vlasů bez šamponu, začleňuje do života stále více lidí. Reakce na náš první článek byla masová… A tak jsme, díky vašim zkušenostem, připravili další díl pro ty, kteří se třeba k novému skoku pro péči o vlasy chystají.

Jak jsem psala v prvním článku, no poo praktikuji už několik let, vlastně na popud mojí australské kamarádky a jsem moc spokojená. Není úplně lehké najít si v životě bez šamponu vlastní cestu, každému „sedne“ něco jiného. Článek jsem nakonec vložila i do skupiny No Poo na facebooku, která mi v hledání způsobů, jak se o vlasy starat, pomohla… A protože váš zájem o článek a zkušenosti s touto metodou byl velký, poprosila jsem další „no poo ženy“, aby se s vámi podělily o své zkušenosti. Snad vám pomohou…

„Co se týká mých zkušeností, henna mi uzdravila vlasy. Začaly mi růst ty, o kterých už jsem ani nevěděla, že tam někdy byly. Díky no poo vlasy konečně rozčešu, lesknou se, nejsou hned zplihlé a skoro se netřepí,“ říká Marcela Lukacevic.

Jaroslava Hutníčková pečuje v rámci no poo o vlasy takto: „Já to střídám – mouka a vajíčko nejčastěji, podle nálady do toho něco přimíchám (skořice, káva, med…), ocet mi vlasy mastí, takže mi celkem vyhovuje oplach z jasmínového čaje nebo kopřivy. No a když mám fofr, tak se nebojím sem tam použít domácí mýdlo. A samozřejmě barvení jen čistou hennou.“

Pavla Brázdová mi napsala: „No poo používám skoro rok. A musím říct, že jsem teď na dovolené u moře z lenosti používala na vlasy dětskou Weledu a rozdíl byl vidět na objemu. Po návratu mám vlasy opět načechrané.“

Nadšenec do no poo je i Markéta Bedáňová. „Jedu už asi rok vajíčko, jíl, bylinky a vždycky oplach jablečným octem. Dřív jsem musela použít každý druhý den kondicionér, jinak jsem měla vlasy jako chemlon. Teď mám vlasy hebké, rostou nové, silnější, krásně se vlní a to jen do konců vtírám trošku arganového oleje, občas zábal z ricinového oleje. Pro mě zázrak.“

Život bez šamponu, alespoň jeho začátky, nejsou žádná legrace, jak píše Štěpánka Jandová. „Asi tři čtvrtě roku jsem na no poo, s krátkou přestávkou. Začala jsem s moukou a octem, ale po čtvrt roce se mi začaly vlasy vzpouzet a zoufale často mastit. Celkově jsem byla ve stresu, před státnicemi, tak jsem se vrátila zpět k přírodnímu šampónu. Vlasy ale vypadaly zoufaleji a zoufaleji. Po státnicích jsem zkusila prášek z mýdlových ořechů s medem a oplach kávou (doma ji nepijeme, tak co s ní jiného), občas marocký jíl. Do konečků arganový olej a různé zábaly (avokádo, vejce, med, ricinový a kokosový olej atd.). Je to jistě souhra vnitřního zklidnění, zdravější stravy a vnější péče, vlasy jsou teď super -vzhledově i na omak!“

A jak to vypadá po roce u Andrey Čmielové? „Na no poo jsem skoro rok a za tu dobu vidím velký rozdíl. Vlasy jsou pevné, méně vypadávají, mají objem… Zpočátku jsem jela mouku, časem byly vlasy suché, ájurvédské bylinky mi vlasy daly do pořádku. V současné době jsem si zamilovala – káva, droždí, konopná mouka, med nebo žloutky, konopná mouka, mydlice, lopuch, levandule. A oplachy z kopřivy.

„Na no poo jsem skoro tři roky, měla jsem období i kompromis low poo i WO (water only, mytí vlasů pouze vodou, pozn. red.), většinou ale aplikuji vajíčko, banán, kávu, skořici. A oplach z kopřivy nebo octa. Ideálně pak ještě ricinový olej, ten mi sedí na vlasy nejlépe, ale s dvěma dětmi to občas moc nechytám… Zato jsem nadšená z mytí, stačí tak co deset dnů (vyjma veder, to se necítím úplně fajn a oplachuju aspoň vodou s bylinkami),“ napsala mi Martina Leela.

Na závěr budu ještě sdílet zkušenost Dáši, která mi napsala: „Na no poo jsem skoro čtyři roky, vlasy myji cca jednou týdně. Začala jsem žitnou moukou, pak různě zkoušela žloutky či jenom vodu a nakonec jsem objevila pro mě ideální kombinaci: prášek z mýdlových ořechů, který míchám s amlou, shikakai, brahmi a bringhrajem, nechám vždy na vlasech asi půl hodiny a následně oplachuji bylinkovým nálevem (kopřiva, lípa, černý bez, rozmarýn, levandule). Na závěr ještě do konečků dávám pár kapek arganového oleje. Jednou měsíčně barvím čistou hennou. S vlasy jsem spokojená, rostou jako divé a po indických bylinkách mají krásný objem i lesk.“

Milé no poo aspirantky, doufám, že vás zkušenosti popsané v tomto článku posunuly zase o něco dál, teď už jen stačí udělat první krok. Tak hezký život bez šamponu…

Foto: pixabay.com

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.