Bílkoviny neboli proteiny jsou základní stavební jednotkou živých organismů, napomáhají odbourávání tuků, nárůstu svalové hmoty a zároveň jsou nezbytnou součástí jídelníčku při redukční dietě.

„Zatímco pro doplnění energie potřebujte vaše tělo dostatek zdravých tuků a sacharidů, bílkoviny jsou základní živinou pro svalový růst a regeneraci,“ říká Luboš Kořenovský, tréninkový a výživový poradce MyIdentity.cz. Pokud ve fitku tvrdě dřete a nebojíte se propoceného trika, nedostatek bílkovin může mít vliv kvalitu regenerace, nízký výkon nebo zpomalený růst svalů.

5 důvodů proč zařadit bílkoviny do jídelníčku

Drží hlad na uzdě

Pokud denně zkonzumujete kvalitní porci bílkovin, snadno udržíte hlad pod kontrolou, výrazně snížíte neodolatelnou chuť na sladké a zaženete neustálou potřebu se „dojídat“.

Nepřiberete po nich

Pokud dodržíte konzumaci maximálně 2 gramy bílkovin na 1 kilogram vaší tělesné váhy, nemusíte se bát, že tím nějak ohrozíte své zdraví nebo obvod pasu. Bílkoviny obsahují 4 kcal na 1 gram, ale udrží Vás sytější mnohem déle než sacharidy.

Kvalitní svačinka

Místo namazaného plátku slunečnicového chleba s lučinou a rajčetem si ke svačince raději dopřejte například nízkotučný tvaroh, vysoko proteinovou tyčinku nebo si namíchejte protein a k tomu snězte hrstku ořechů. Taková svačinka vám zajistí dostatečnou porci bílkovin a vy tím podpoříte své hubnutí.

Více svaloviny, větší příjem

Příjem kvalitních bílkovin v průběhu celého dne je základem pro budování tónované postavy. Pokud máte více aktivní tělesné hmoty, tedy svaloviny, můžete si dovolit také více jíst.

Bílkoviny jako pomocníci do kuchyně

Pokud ráda experimentujete v kuchyni, rozhodně vám nesmí chybět proteinový prášek. Můžete ho využít při pečení nebo ho přidat do snídaňové kaše. Na trhu existuje bezpočet druhů a příchutí. Od klasické čokolády a vanilky, až po odvážnější příchutě jako rumová zmrzlina. Pokud upřednostňujete tekuté šejky a smoothie, kupte si do nich například syrovátkový protein nebo bez laktózový izolát.

Důležité:

  • Nepřekračujte denní dávku: 2g bílkovin na 1 kg vaší hmotnosti
  • Dbejte na pravidelný pohyb
  • Dostatečně pijte
  • Doplňujte vitamíny a minerály

Zdroj: My Identity Nutrition

Odborník: Tréninkový a výživový poradce Luboš Kořenovský

Foto: Profimedia

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.