Kdo by ji neznal, zázrak, kterým se může pochlubit většina domácností je obyčejná cibule. Je úžasné, jak dlouho vydrží čekat na své upotřebení v čerstvém a chutném stavu a zachovat si zároveň své léčebné účinky. Působí i jako afrodiziakum.

Cibule je používána při vaření jako zelenina či koření. Při loupání, krájení či smažení cibule se uvolňuje dráždivá slzotvorná látka, těkavý propathial S-oxid, existuje mnoho návodů, jak pálení očí při krájení cibule předejít – například krájení cibule pod vodou či průběžné vlhčení cibule během krájení, nošení ochranných brýlí či kontaktních čoček, použití co nejostřejšího nože.

Cibule jako antibiotikum i zásobárna vitamínů

Z lékařského hlediska je hlavní užití cibule při nechutenství, arterioskleróze, potížích zažívání, vysokém krevním tlaku, zánětech ústní dutiny a hltanu, sirnaté sloučeniny působí bakteriostaticky a obsažené flavonoidy a fytoncidy protizánětlivě. 

Cibule obsahuje zejména vitamíny řady B, vitamín C i celou řadu bioaktivních enzymů, tepelnou úpravou se bohužel tyto látky značně znehodnocují. Z již o něco stabilnějších minerálů obsahuje cibule vápník, draslík, sodík, železo a síru.

Při prvním náznaku chorob dýchacích cest, snězte cibuli. Další rozkrájejte a dejte do místnosti, ve které se nacházíte. Cibule vyčistí vzduch v místnosti od choroboplodných bakterií. Tuto cibuli již nekonzumujte, vstřebáním bakterií se stává toxickou. Působí preventivně proti oparu. Podporuje růst vlasů, jejich kvalitu a sílu.

Posiluje slabé nehty. Léčí zánět středního ucha. Podporuje chuť k jídlu, zvyšuje sekreci trávících šťáv v žaludku a ve střevech, dále sekreci žluče a enzymů slinivky. Dezinfikuje střeva, ničí střevní parazity. Léčí hemeroidy. Z gynekologických problémů léčí trichomoniázní výtok. Posiluje srdce a krevní oběh, zpevňuje cévní stěny. Čistí krev, podílí se na krvetvorbě a zvyšuje prokrvování. Snižuje krevní tlak, hladinu cukru a tuku v krvi. 

Jak lze cibuli využít

Šťávu ze syrové cibule smíchat s medem v poměru 2:1. Užívat při rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.

Cibuli nakrájet, zasypat lžící práškového cukru. Za hodinu pustí cibule šťávu, bere se třikrát denně po jedné polévkové lžíci. Užívat při rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.

Nakrájenou cibuli přelít horkou vodou, povařit, scedit, smíchat s lipovým čajem, přidat med nebo cukr. Recept vhodný pro děti při rýmě, kašli,chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.

Rozkrojená cibule přiložená na místo na kůži poštípané od hmyzu zabrání otoku i bolestivému pálení.

Cibulový čaj

Dvě oloupané a pokrájené cibule dejte do půllitrového hrnku a po okraj zalijte vroucí vodou. Nechte 10-15 minut louhovat. Pak sceďte a oslaďte cukrem nebo medem. Pomáhá při virózách, chřipce i onemocnění průdušek.

foto: depositphosot.com

1 komentář

  1. Onion is very good for our health but if you want to be fit then you need to do exercise as well. you can use fitness tools like garmin. With Garmin Coach, you get customized workouts that adapt to your ability, personalized coaching advice and helpful articles and videos.along with all the different devices for the navigation, outdoor activities, and fitness, the Garmin has also given an application to manage these is called Garmin Express.
    You can download Garmin express from the website for free:
    https://w-garmin.com/express/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno