Takzvané superpotraviny jsou trendem dnešních kuchyní. Jsou zvláště bohaté na důležité živiny, které prospívají našemu zdraví. Obsahují velké množství vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. Řadí se k nim i quinoa. Možná jste se s ní už setkali, a jen nevíte, jak její název správně vyslovovat nebo je pro vás velká neznámá. Čím je tato rostlina tak neobyčejná?

V obchodech je k nalezení pod exotickým jménem quinoa [kinua], česky se jmenuje merlík čilský. Obilovina latinskoamerického původu, kterou Inkové příznačně pojmenovali vzácný podklad, je zásobárnou hořčíku, vápníku, draslíku, manganu, zinku a vitamínu B2. Pomáhá při snižování krevního tlaku, vhodná je jako prevence rakoviny tlustého střeva a konzumovat by ji měli i lidé trpící migrénami.

Quinou ve své kuchyni ocení rovněž diabetici a ti, kdo se léčí s celiakií. Je totiž přirozeně bezlepková. Určitě ji znají i vegetariáni a vegani, kterým její konzumace bohatě doplní bílkoviny včetně nezbytného lysinu. Navíc je lehce stravitelná a nenadýmá.

Existují tři základní druhy quinoi. Bílá, červená a černá. Nejběžněji se setkáváme s první zmiňovanou, která se vyznačuje jemnou až máslovou chutí, díky níž se snadno kombinuje s ostatními potravinami a je možné ji připravit na mnoho způsobů. V teplé i studené kuchyni, na slano i sladko.

Nejsnadnější je úprava quinoii jako přílohy k masu. Namočte ji do studené vody na 5 až 10 minut a pak vařte stejně jako byste vařili rýži. Uvařenou quinou také můžete jednoduše smíchat s pečenou zeleninou a připravit si z ní výborný salát. Pokud ji necháte vařit trochu déle, získáte kaši. Zamíchejte do ní kokosové mléko a hořkou čokoládu, která se v kaši rozpustí a dodá jí lahodnou chuť. Přidejte oblíbené ovoce a máte hotovou výživnou snídani.

Quinoa může také zahustit zeleninovou polévku, a dokonce je součástí pečiva. Chléb obohacený o zdravou quinou vám po ránu dodá potřebnou energii. Vyzkoušet můžete třeba Z jádra dobrý chléb od Penamu. „V chlebu je quinoa součástí tak zvané zápary. Ta vzniká namočením či vařením směsí obilovin, celých zrn a případně dalších surovin ve vodě. Následně se před zapracováním do chlebového těsta nechá zápara odležet, v případě provaření (spaření), je nutné záparu nechat vychladit a teprve po vychlazení ji lze použít s ostatními surovinami k přípravě těsta. Tento způsob přípravy, použité suroviny v zápaře, výrazně nutričně zhodnotí, a navíc jsou semena lépe stravitelná a pro tělo lépe využitelná,“ vysvětluje Jaroslav Kafka, mistr pekař z Penamu.

Namažte krajíc lehkou tvarohovou pomazánkou, posypte oblíbenou bylinkou, například řeřichou a zapijte ovocným freshem. Taková dopolední svačina vám zaručí, že se po chvíli nedostaví pocit hladu a podpoří nutričně vyvážený jídelníček celého dne.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.