Nemusíte vypadat zrovna jako finalistka soutěže Miss ČR. Stačí jen, když vypadáte k světu, pečujete o sebe, vyzařujete sebejistotu a máte úspěch v práci i u mužů… má to jen malinký háček. Ostatní ženy vás nenávidí. Krásu a úspěch těch druhých totiž dámy jen tak neodpouští.

Které ženy jsou závistivé a těm krásnějším a úspěšnějším hází klacky pod nohy? Obvykle to bývají ty, které mají nízké sebevědomí a sebeúctu. Nevěří si, připadají si ošklivé, zneuznané a ukřivděné. Své pocity si pak kompenzují závistí a pomluvami těch šťastnějších a hezčích, místo aby začaly pracovat na řešení svých problémů. Za to, že nejsou šťastné, 8viní okolí. Takové ženy mívají pocit, že kdyby měly dlouhé nohy, blond vlasy do půli zad a místo vedoucí kanceláře, byly by šťastné. Stejně by nebyly. Chybí jim ve skutečnosti odvaha, něco změnit.

„Stačí, když přijdu někam do společnosti, kde jsou ženy. Spolehlivě se jich tam najde pár, které si mě začnou nevraživě přeměřovat od hlavy k patě a drbat. Přitom mě neznají, ale už si udělaly názor. Negativní samozřejmě. Netvrdím, že jsem nejkrásnější ženská pod sluncem, ale myslím, že na svůj věk vypadám dobře. Není to ale zadarmo a teď nemluvím jen o penězích. Stojí mě to spoustu úsilí a odříkání. Po třicítce se zkrátka na tom, jak vypadáte, podepisuje hlavně váš životní styl“, říká pětatřicetiletá Linda.

Podle odborníků jsou však tyto ženské reakce přirozené. Každý člověk se totiž s někým neustále srovnává. A obzvlášť ženy poměřují rády svůj vzhled, úspěch u mužů, kariérní úspěch či majetek. To, že chcete být lepší, než ostatní, není nic divného. Takovým pocitům se občas neubrání asi nikdo. Rozdíl je v tom, co ve vás tyto pocity vyvolávají. Pokud vás srovnávání motivuje, abyste byli lepší a pracovali na sobě, není na nich nic špatného. Jestliže vás ale tyto pocity trápí a vyvolávají další negativní emoce, mluvíme již o závisti. Jak jste na tom vy? Přestanete kamarádit se sousedkou jenom proto, že se jí konečně povedlo zhubnout, zatímco vy máte pořád kila navíc? Nebo vás to motivuje k tomu, že na sobě konečně začnete makat?

Foto: Profimedia.cz

Šéfredaktorka časopisů POPCORN, Top dívky a webu ŽenyDívky.cz.