Celulitida postihuje většinu žen, a nechceme vám nalhávat, že ji můžete úplně “zlikvidovat”. Zčásti to ale jde, a my vám dáme pár návodů, jak na to.


Otravná celulitida trápí velké procento žen, za jejím vznikem stojí zděděné dispozice, což je samozřejmě nejhorší možnost. S těmi ostatními příčinami, jako je nedobře fungující lymfatický systém, špatná životospráva nebo sedavé zaměstnání, se už něco dělat dá.

Hýbejte se efektivně

Nechceme vás nutit každý den hodiny makat v posilovně či běhat maratony. Celulitidu tím stejně neohromíte. Na jejím zničení ale lze pracovat efektivním pohybem. Základem jsou posilovací cviky na problematické partie, které celulitida postihuje nejvíce. Jen minutu denně vám zabere cvik, kterému se říká prkno, posiluje a zpevňuje celé tělo a zvládne ho každý. Na podložce ležíte na bříšku, pak se pomalu vzepřete na loktech, lokty se opíráte o podložku, předloktí položená na podložce a dlaně spojené. Dále se vzepřete i nohama, špičky se opírají o podložku, střed těla zpevněný, základem je nedržet váhu těla jen rukama a nohama, ale zatnout svaly bříška a zadečku… Podobných cviků je mnoho, nejlepší je zaplatit si hodinu s fitness trenérem, který vás naučí posilovat s vlastní vahou problematické partie. Cviky je ale možné najít i na internetu, jde jen o to, abyste je prováděli dobře.  Stačí pět osvědčených cviků, které vám zaberou pár minut denně. Ideální je, když vydržíte v každém cviku minutu. Výsledky začnou být vidět už po dvou týdnech. Tělo se zpevňuje a celulitida začne pomalu mizet.

Bez správné stravy to nejde

To, že je zdravá strava důležitá, všichni víme, není však nutné přejít k alternativnímu životnímu stylu. Pokud ale máte pocit, že u vás celulitida “roste” jak houby po dešti, bylo by dobré vyřadit z jídelníčku potraviny, které s jejím vznikem úzce souvisí. Například bílé pečivo a přehnaně tučná strava jsou opravdu nevhodné. Je samozřejmě rozdíl, když si dáte jeden rohlík týdně nebo když sníte tři rohlíky denně, to je vždycky dobré rozlišovat. Pokud si “nevhodné” potraviny dáte jednou za čas, není to problém, pravidelně už bohužel ano. K vzniku celulitidy přispívá i velká konzumace čokolády, kávy i uměle doslazované nápoje. Naopak vám pomůžou čerstvě vymačkané zeleninové a ovocné šťávy, neperlivá voda, neslazené čaje. Z potravin pak ovoce, ideálně v dopoledních hodinách a také zelenina – na podzim a v zimě je lepší tepelně upravená.

Nestojí za problémy lymfa?

O lymfatickém systému se pořád mluví jen velmi zřídka, přesto je velmi důležitý. U některých lidí ale jeho špatná funkce souvisí i s výskytem celulitidy. Když lymfa v celém těle dobře neproudí a neodvádí odpadní látky, může to kromě otoků způsobovat i zhoršený výskyt celulitidy. Nejlepší terapií na tyto problémy je určitě ruční lymfatická masáž. Sérii několika masáží je dobré si dopřát jednou ročně, pokud nejsou problémy závažnější. Správnému toku lymfy ale můžete napomoci i automasáží. Stačí si pořídit přírodní lufu a nejlépe každý den během sprchování tělo pořádně “obrousit”. Stačí lehký tlak, jen aby se kůže prokrvila, výsledek je ale po pár týdnech velmi dobrý. Samozřejmě můžete likvidaci celulitidy pomoci i kosmetikou, třeba tou která obsahuje kofein nebo mořské řasy. Její aplikaci chce ale spojit i s ostatním výše zmíněnými věcmi, sama o sobě ale celulitidu neodstraní.

Foto: Profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.