K příjemnému odpočinku patří bezesporu sklenka dobrého vína. A kde jinde si ji vychutnat než přímo v kolébce vinařství a největší vinařské obci v Česku, ve Velkých Bílovicích.

Velké Bílovice leží v Jihomoravském kraji přibližně 10 kilometrů od Lednice. Díky své poloze i statutu největší vinařské obce v Česku jsou častým cílem turistů, kteří sem míří během celého roku. Na vinaře a výborné víno zde narazíte doslova na každém rohu, navíc zde objevíte i několik unikátů.

Po stopách Habánů

Jedním z nich je Habánský sklep, ve kterém sídlí stejnojmenné vinařství Habánské sklepy. Historie vína se v něm začala psát už před více než 400 lety, když na Moravu přišli novokřtěnci též zvaní Habáni. Ti se usadili právě v oblasti dnešních Velkých Bílovic a Čejkovic, kde se zabývali také vinohradnictvím a výrobou vína.

Po stopách Habánů se můžete vydat během prohlídky vinařství. Seznámíte se zde s výrobou vína, navštívíte historický sklep a dozvíte se zajímavosti o Habánech. A co by to bylo za návštěvu vinařství bez degustace! V moderní vinotéce můžete ochutnat z pestré nabídky vín, například místní červená vína patří díky výborným polohám vinic k těm nejkvalitnějším na Moravě.  

Kromě zážitku z prohlídky a degustace si můžete odnést i zajímavé lahve archivních vín, které jsou k dostání pouze ve zdejší vinotéce. Vinařství také láká na příjemné posezení na terase s kulisou zelených vinic, kterou si nejlépe užijete v čase babího léta. Zavítat sem ale můžete kdykoliv během roku a vychutnat si třeba oblíbený burčák nebo listopadové otevírání Svatomartinských vín.

Habánské sklepy také po právu usilují o titul TOP vinařský cíl, pro nějž může každý hlasovat až do 30. září na www.topvinarskycil.cz.

V okolí stojí vinařská kaplička

Na Hradišťku, kopečku uprostřed vinic v blízkosti Velkých Bílovic, stojí kaplička. Nabízí romantický pohled do krajiny na zelenající se vinice. Kvůli své krásné romantické atmosféře je častým cílem turistů a také oblíbeným místem pro konání svateb. Její návštěvu určitě nevynechejte.

Nejen Velké Bílovice, ale i blízký Podivín a Lanžhot jsou spojeny se životem a působením Habánů. Všude tam zanechali své stopy. Podle legend zde také měli ukrýt svůj zlatý poklad, o kterém se mohou dozvědět víc i fanoušci hry geocaching. V této oblasti jsou k nalezení keše, které poodhalují tajemství habánského pokladu.

Co si odvést z Habánských sklepů?

Zweigeltrebe Barrique ročník 2016 pozdní sběr

Zweigeltrebe Barrique 2016 pozdní sběr je chloubou vinařství Habánské sklepy. Má vyšší rubínovou barvu a velmi elegantní ovocnou vůni s patrnou stopou dubového sudu s tóny karamelu.

Chuť je bohatá, ovocně kořenitého charakteru s delším závěrem, kde najdeme náznaky kouře, sladkého dřeva a koření. Výborně se snoubí například s uzenými kachními prsíčky.

Teplota podávání: 14-16 °C

Doporučená cena: 250 korun

Cuvée 1614 ročník 2017 pozdní sběr

Cuvée 1614 je výjimečné nejen svým názvem, který odkazuje k roku založení Habánského sklepa, ale hlavně svým charakterem. 

 

Jeho chuť je bohatá, s měkkou tříslovinou a ovocně kořenitá s delší dochutí. Ve vůni objevíte sametové tóny višní v čokoládě, lesních plodů a koření. Toto víno bude ideálním partnerem pro babí léto i dlouhé podzimní večery. Hodí se ke grilovaným masům, zvěřině či sýrům s ušlechtilou bílou plísní na povrchu.

Teplota podávání: 14-16 °C

Doporučená cena: 205 korun

Vína jsou k dostání také na www.osobnivinoteka.cz.