Čtrnáctý únor, to není jen svátek všech zamilovaných. Je to také Den milovníků knihoven! Svátek biblioték se slaví na počest všem knihovnám, jejich zaměstnancům a podporovatelům, ale i milovníků knih. I když na sv. Valentýna nedostanete květinu vězte, že četba dobré knihy pohladí na duši a dveře knihoven jsou otevřené pro každého.

Tajemné místo, kde je uložené vědění – knihovna! Prostor, ve kterém lze číst, studovat, setkávat se s ostatními lidmi, cestovat časem… Za nejstarší knihovnu na světě je považovaná al-Qarawiyyin v marockém městě Fás. U nás je za nejvýznamnější instituci tohoto druhu označována Národní knihovna České republiky.

Ukryté poklady

Národní knihovna sídlí v areálu pražského Klementina a najdete v ní více než šest milionů dokumentů. Svým významem patří mezi nejdůležitější knihovny v Evropě; uloženy jsou v ní například řecké papyry z prvního století našeho letopočtu, které jsou zároveň nejstarším dokumentem knihovny. Ne nejstarším, ale nejdelším dokumentem je tzv. rotulus. Měří deset metrů a jeho stáří je datováno do čtrnáctého století. Nejcennějším dokumentem klementinské sbírky je pak bohatě zdobený románský evangelistář Kodex vyšehradský, jehož cena se odhaduje na miliardu korun.

Knihovna však neskýtá jen cenné sbírky. Za prohlídku stojí také skvostný barokní knihovní sál, který je dílem stavitele Kiliána Ignáce Diezenhofera. Postaven byl roku 1722 a jeho strop zdobí krásné fresky na téma věda a umění. Oko návštěvníka upoutá i sbírka geografických
a astronomických glóbů, která je situovaná ve středu knihovního sálu.

Zábava i vědění pro všechny

Tématem letošního ročníku Dne milovníků knihoven je „objevovat něco nového“. Pusťte se na dobrodružnou cestu do světa knih a oslavte tento speciální den návštěvou bibliotéky. Přizvat k ní můžete i vaše blízké a ukázat jim, jak inspirativním místem knihovna může být. Sidney Sheldon, jeden z nejúspěšnějších amerických spisovatelů, totiž kdysi pronesl, že:
„V knihovnách je uložena energie, která podněcuje představivost. Ony otevírají okna do světa, inspirují nás, abychom ho prozkoumali a zároveň přispívají k tomu, abychom zlepšili kvalitu našeho života.“ a nám nezbývá než s ním souhlasit.

 

Čtení je totiž pro náš organismus velmi prospěšné. Stimulujeme jím mozek, rozšiřujeme si slovní zásobu a znalosti, zlepšujeme paměť a soustředění, ale také snižujeme stres. Ať už holdujete detektivním románům, sci-fi příběhům, romantice nebo historii, v knihovně si každý najde něco podle svého vkusu. Seznam všech knihoven v ČR naleznete zde.

Foto: Instagram, Pixabay.com_024-657-834