Letošní sezona v Národním zemědělském muzeu Kačina začíná už 30. března a přináší celou řadu novinek. Kurátoři muzea českého venkova chtějí navázat na loňskou zatím nejúspěšnější sezonu, kdy zámek navštívilo téměř 80 tisíc návštěvníků. Pro tento rok oživili stávající expozice a připravili několik nových výstav a tematických akcí.

Pro návštěvníky Kačiny je velmi atraktivní suterén zámku, kde se prezentuje hospodářské zázemí, tedy zámecká kuchyně, vinný sklep, lednice či konírna. Od letošní sezony je nově otevřena také expozice zámecké truhlárny. Tento prostor byl pro účely truhlárny určen původními majiteli zámku už při projektování, kdy Chotkové počítali s tím, že zámecké zařízení bude nutno udržovat. Vzhledem k pozdějšímu nedostatku financí tu však zámečtí truhláři vyráběli také řadu stavebních prvků, například okna, dveře, žaluzie, ale i část parket a některé kusy jednoduššího nábytku určeného především pro provozní prostory a pro byty služebnictva.

Na úspěšnou výstavu Království včel navazuje výstava věnovaná říši hmyzu nazvaná Mravenčení aneb Velmi křehké vztahy. Představuje zajímavosti o soužití mravenců a rostlin a k vidění jsou na ní nejrůznější způsoby symbiózy a parazitismu hub, bylin a dřevin. Ve vitrínách jsou prezentovány tropické rostliny, které nabízejí úkryt pro mravence a žádají za to ochranu. Část výstavy je dokonce pojata jako hmatová, a tak si lze osahat lišejníky a pahlízy orchidejí vytvořené jako ubytovny pro mravence, z užitkových rostlin třeba klasy rýže či čerstvou bavlnu. „V letošním roce se kromě nabídky zajímavých víkendových akcí snažíme soustředit zejména na náš zámecký park. Ten je unikátní ukázkou zahradnického umění své doby, významnou přírodní lokalitou a domovem řady vzácných živočichů, zejména hmyzu. Kromě otevření nové naučné stezky o broucích a motýlech jsme na Kačině připravili také výstavu věnovanou právě hmyzí říši,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Kačinská konírna

Je unikátní svým architektonickým řešením, je integrální součástí jedné z kolonád zámecké budovy, a není umístěna stranou v parku v hospodářských budovách, jak bývalo dříve na zámcích zvykem. Ze dvou třetin je zapuštěna do terénu, takže koně vcházeli do konírny přímo ze zámeckého parku doslova jako do garáže. Čeká tu na vás jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatříte historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!

V zámeckém parku vznikne nová naučná stezka Ze života hmyzu, projekt podporovaný grantem z programu TPCA – Pro zelené Kolínsko. Stezka hravou formou přibližuje malým i dospělým návštěvníkům kačinský park, který je významnou přírodní lokalitou. Žije zde mnoho vzácných, zákonem chráněných druhů hmyzu, zejména brouků a motýlů, které malým i velkým návštěvníkům představí osm naučných panelů. Texty a obrázky hmyzu připravil entomolog Tomáš Veverka a dřevěné modely hmyzu v nadživotní velikosti pak řezbář Matěj Holub. Slavnostní otevření stezky proběhne v pondělí 29. dubna.

Na co se můžete těšit

Zámek Kačina i letos nabízí celou řadu návštěvnických a vzdělávacích programů. Sezonu zahajujeme programem pro školy Mlynáři a pekaři, který navazuje na novou expozici o mlýnech.

Už 13. dubna se mohou návštěvníci těšit na akci Kačina dokořán, tentokrát formou prohlídek nepřístupných prostor, zejména unikátního chotkovského zámeckého divadla. Součástí Zámecké poutě Rudolfa Chotka v neděli 28. dubna bude i oblíbená výstava orchidejí. Červen nabídne v sobotu 8. 6. program v rámci Víkendu otevřených zahrad, na který naváže Muzejní noc s několika videomappingovými projekcemi na fasádu zámku.

 

Foto: pixabay/ivabalk/ČTK/Vostárek Josef

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.