Když v roce 1962 vyšla pohádková kniha Zahrada spisovatele a ilustrátora Jiřího Trnky, v barevných deskách ukrývala příběh pěti kluků a jejich dobrodružství v tajemné zahradě za starou vrzavou brankou. Pojďte se s dětmi vypravit za jejími obyvateli – zlomyslným kocourem, starým trpaslíkem i moudrou velrybou.

Vítejte do světa fantazie

Není překvapením, že příběh plný napětí a barvité autorovy fantazie ani za padesát let neztratil nic ze svého půvabu a listy téhle knihy obrací naše děti, stejně tak jako jsme to dělali dříve i my. Zároveň je skvělé, že se tato originální pohádka stala inspirací pro interaktivní výstavu, která je až do začátku září k vidění v zámeckém areálu Ctěnice v pražské Vinoři. Expozice nazvaná Trnkova Zahrada 2 návštěvníky zavádí do svých tajuplných zákoutí se zajímavými rekvizitami. V šesti místnostech je veřejnosti zpřístupněný svět postav i dějových linií knihy. Autoři výstavu vytvořili v duchu animace původních obrázků, okořenili ji audiovizuálními efekty i zvenku nainstalovanými hracími prvky.

Chyťte kocoura!

Malíř Jan Trnka a animátor Matyáš Trnka tady vykouzlili hudební nástroj štěkafon, díky kterému si psi mohou vyštěkat svou oblíbenou melodii nebo kočkodrom na tříkolkách, kde si je možné zahrát na babu se zlým kocourem. Nechybí ani prstochod, verlrybárium, slonograf nebo houpací pejskové. Putovní projekt, se kterým již se mohli seznámit návštěvníci pražské Malostranské besedy, písecké Sladovny, Západočeského muzea v Plzni i pražské restaurace Korkorán, myslí i na relaxaci a možné je tu téměř vše – třeba ulehnout na trávu pod nebehledem, pozorovat rozkvetlé stromy, hmyz nebo poletujícího draka. Více na www.zahrada2.cz.

Foto: profimedia, archiv

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.