„Ty za to můžeš!“, „Ne, ty!“ Hodit na ostatní vinu je jednoduché, pokud se něco pokazilo. Nakonec bude ale situace ještě horší. Hledejte radši řešení místo hledání viníka. Navíc vám poradíme, jak nebýt vždy jen ten obětní beránek!

Pryč z té pasti, kdo je vinen a kdo ne!

Kvůli strachu z následků a odpovědnosti hledá mnoho lidí chybu raději u ostatních než u sebe. A přitom stavět se do role oběti nepomůže ani jedné straně.

Hledejte řešení!

Když se objeví problém a ostatní se jen hádají, kdo za to může, zmizí to nejdůležitější a to je řešení vzniklých potíží. V takovéto situaci musí mít největší prioritu právě hledání řešení. Zkuste prolomit tento začarovaný kruh a udělat konkrétní návrh, abyste mohla sprovodit problém ze světa. Tak stopnete nejenom dusnou atmosféru, ale zachráníte i danou věc.

Mluvte o svých pocitech!

Pokud se na vás někdo snaží hodit vinu, řekněte mu na rovinu, že to není správné a že vás to zraňuje. Když si  z vás někoho udělá obětního beránka, aby odvrátil pozornost od sebe, ničí tím vzájemnou důvěru. A nesmíte si to nechat líbit.

Postavte se čelem ke svým chybám!

Ano, každý se může splést. Potom ale buďte upřímná a postavte se k tomu čelem a nesvalujte vinu na ostatní. Zkuste svou chybu napravit a omluvit se, následky potom nebudou tak hrozné.

Mluvte o tom!

Pokud máte pocit, že se ve skupině pořád a řeší otázka, kdo je vinen, jednoduše to řekněte nahlas. Možná, že si to ostatní ani neuvědomují. Zkuste jim nabídnout, aby se místo otázky „kdo za to může“ spíše řešilo, jak je možné tento problém vyřešit. A také, jak byste se v budoucnosti mohli tomuto problému vyhnout.

Foto: Profimedia.cz

Redaktorka časopisů POPCORN a Top dívky.