Venku je zima, déšť, větrno, vlezavo…  Je nejvyšší čas na relax! Bohužel, ne každému z nás se podaří vyrazit na wellness víkend či si užít pár dní v lázních. Neklesejte ale na mysli. Poradíme vám, jak si pohodovou atmosféru udělat přímo u vás doma.

Blahodárné účinky aromaterapie jsou známy již tisíce let a je až neuvěřitelné, co vše vůně s naším tělem dokáže. Správně zvolenou vůní můžeme nejenom potlačit stres, zbavit se bolesti hlavy či navodit atmosféru k meditaci, ale dokonce si i okořenit náš sexuální život. Způsobů, jak provonět váš byt, máme hned několik.

Vonné svíčky

Vonné svíčky jsou asi  nejoblíbenější způsob, jak si doma navodit příjemnou atmosféru. Je až neskutečné, z kolika vůní je možno si vybrat – od klasických květinových, přes kořeněné až po unikátní vůně whiskey, javorového sirupu či speciální edice pro muže. Podzimní edice 2017 sází na svěžest fíků, hřejivé santalové dřevo či kašmír.

 

Aroma difuzéry

Aroma difuzér je skvělý designový doplněk do bytu, který hravě oživí každý interiér. Klasické tyčinkové difuzéry fungují na principu ponoření speciálních bambusových či ratanových tyčinek do parfému,  a tím se v mžiku provoní celý byt. Existují ale i speciální sonické, porcelánové, či aroma difuzéry na vonné kapsle. Vůně vydrží dlouho, dají se různě kombinovat a hlavně nemusíte mít strach z otevřeného ohně v bytě.

Aroma lampy

Snad každý z nás nějakou tu aroma lampu dostal dárkem či sám neodolal a jednu si koupil. Velice elegantní a jednoduchý způsob, jak vytvořit teplo domova. Do aroma lampy můžete dát buď vonný olej či vosk, který se vlivem tepla zahřeje, začne se odpařovat a tím uvolňovat i vůně.

 

Udělej si sám

Sušená kůra na topení je klasika, která nevychází z módy. Pokud byste chtěli intenzivnější vůni, místo sušení zkuste povařit v rendlíčku kůru či bylinky ve vodní lázni a nechte vůni pomalu odpařovat. Použít můžete skořici, hřebíček, levanduli, bylinky, ale i kapku aviváže či parfému. Pokud jste kreativnější, zkuste vytvořit voňavé mísy se sušenými květy, ozdobné řetězy nebo po vzoru našich babiček rozmístěte po bytě voňavá mýdla.

 

Vůně pro relax i svádění

Lidský čich dokáže rozlišit tisíce vůní a pachů a kouzelné účinky aromaterapie mohou ovlivňovat jak náš zdravotní stav, tak náladu i libido. Jakou vůni ale zvolit, když chcete relaxovat, soustředit se na práci nebo zaujmout partnera?

Relax a odpočinek:  Zklidnit tělo, nervy a trochu relaxovat potřebujeme jednou za čas všichni. A v tu chvíli přichází na řadu levandule, skořice nebo kávová zrna. Tyto vůně vám navodí atmosféru pohody a klidu a pomůžou zregenerovat mysl a načerpat energii.

Nabuzení organismu: Pokud jste vyčerpaná z práce a sotva stojíte na nohou, vsaďte na citrusy! Pomeranč, grep, citron, to jsou ti správní společníci, když potřebujete nastartovat unavené tělo i mysl.

Teplo domova a příjemná atmosféra: V tomto případě je nejlepší vůně právě upečeného koláče, ale pomoct si můžete i zapálením svíček s vůní čokolády, kokosu nebo lesních plodů. Ideální volbou jsou i „vánoční“ vůně pečených jablek, jehličnanů a máty.

Romantika: Asi nejznámější afrodisiakum, na které je spoleh, je vanilka.  Její vůně uklidňuje a dokáže nastartovat chuť na sex. Buďte ale opatrní s její intenzitou, když to přeženete, romantický večer vám zkazí bolest hlavy.

 

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu k provonění bytu a navození příjemné atmosféry ať už s kamarády, či partnerem, nezapomeňte, že u vůní platí, že méně je více. Pokud to s vůněmi přeženete, vzduch se stane těžkým, dusivým a výsledkem bude bolest hlavy a nepříjemná nálada.

Užívejte si provoněný podzim a nezapomeňte relaxovat!

Zdroj+ foto: pixabay.com/an_photos;www.yankeesvicky.cz, www.bytove-parfemy.cz, www.greenwave.cz ; www.designoutlet.cz, www.pinterest.com, www.svickovo.cz ; www.bellarose.cz

Redaktorka webu Ženydívky.cz. Miluje design, hlavně ten český a módu.

1 komentář

Comments are closed.