Vše perfektně fungovalo až do doby, než vás s partnerem rozdělila vzdálenost desítek, stovek nebo tisíců kilometrů? Poradíme vám, jak se téhle nové situaci nejlépe přizpůsobit a jak si komunikaci ve vztahu přenastavit tak, aby fungovala. Ale pozor! Vztah na dálku má smysl jen tehdy, pokud se oba partneři předem domluvili na nějakém časovém bodě v budoucnosti, kdy budou žít opět společně. 

To, že se po revoluci otevřely hranice, s sebou přineslo nejen možnost cestovat po celém světě, ale také celou řadu dalších příležitostí v podobě nejrůznějších studijních i au-pair pobytů, zahraničních stáží nebo pracovních nabídek. Ne vždy se však podaří, že se pár může do ciziny na delší dobu vypravit společně a může se tak najednou stát, že se dosavadní pravidelný kontakt i sdílení volného času omezí na pár krátkých návštěv ročně. Jestliže váš vztah osud postavil před tuhle nelítostnou zkoušku pevnosti a vytrvalosti, čtěte následující rady.

Ne vždy to půjde hladce

Pro začátek počítejte s tím, že odloučení je svým způsobem zátěž. Ani pro jednoho z vás to nebude úplně jednoduché. Můžete zažívat nepříjemné pocity, smutek nebo bezmoc a je to úplně normální. Důležité je nenechat si těmito emocemi svůj život ovládnout, přijmout věci takové, jaké jsou a naučit se v této situaci fungovat co nejlépe. Pomáhá najít si přátele, kteří se v životě ocitli v podobné situaci jako vy nebo se scházet alespoň s těmi „single“. Můžete s nimi sdílet zajímavé zážitky a přijdete v jejich společnosti na jiné myšlenky – na rozdíl od těch, kteří se neustále zabývají svými vztahy.

Důvěřujte!

Důvěra by v láskyplném vztahu měla být prioritní a ve vztahu na dálku to platí dvojnásob. Bez ní to zkrátka nejde. Vyhněte se neopodstatněným a zatěžujícím myšlenkám na to, že se v blízkosti vašeho partnera pohybují svůdné, koketující ženy. Stejné pochybnosti může mít přece i on sám a nic z toho přitom vůbec nemusí vycházet z reality. Jisté ale je, že nedůvěra jednoho z vás se časem nějakým způsobem začne promítat do pocitu vás obou. Snažte se proto do partnera více vcítit a přejte mu spokojenost. Vzájemnou důvěru posilujte dobrou komunikací, dodržováním drobných slibů a porozuměním.

Soustřeďte se samy na sebe

Moudré rčení, že vše špatné je pro něco dobré, platí i v tomto případě. Čas, který byste za běžných okolností investovala do partnera, můžete věnovat jen sama sobě. Buďte tedy zdravě sobecká a věnujte se koníčkům, ke kterým jste se už dlouho nedostala, podnikejte nová dobrodružství s přáteli, rozvíjejte se a pracujte na sobě. Partner vaše nadšení jistě ocení, stanete se pro něj inspirací a ve výsledku váš vztah obohatíte o spoustu svých nových zážitků nebo zkušeností.

Udržujte pravidelný kontakt

Ať už se jedná o osobní setkání nebo volání po skypu, měl by být váš kontakt pokud možno pravidelný a také častý. Budete tak v obraze o tom, co se s partnerem děje, co prožívá nebo jak vlastně žije a neztratíte pocit blízkosti. Skype vám navíc umožní komunikovat z očí do očí a to je o moc lepší, než si jenom psát. Celkově tímto způsobem zůstanete motivovaná a získáte zdání, že vztah je jakoby »normální«. Sdílením každodenních maličkostí navíc prohloubíte vzájemnou důvěru. Ve chvílích, kdy jste v kontaktu, se soustřeďte pouze na partnera a pozorně mu naslouchejte.

Dejte partnerovi prostor

Ačkoliv můžete mít pocit, že tu šílenou dálku může pomoci překonat jen deset sms zpráv denně, měla byste si uvědomit, že i partner potřebuje svůj vlastní prostor a tím spíš, pokud je to on, kdo vycestoval do zahraničí. Je třeba v úplně novém prostředí, ve kterém se musí naučit fungovat, poznává nová pravidla, místa a lidi. Všechny tyhle informace potřebuje také nějak v klidu vstřebat, a pokud ho z tohoto světa nebudete neustále vytrhávat, zcela jistě mu vše ulehčíte. Nic se totiž nemá přehánět a partner bude mít o to větší chuť se s vámi o své nové prožitky podělit.

Zůstaňte pozitivní

Fyzickou vzdálenost vám pomůže překonat vidina společné budoucnosti. Budete tak povzbuzena pocitem, že tenhle stav má konečné řešení a že to není navždy. Definujte si jasné maximální datum, kdy se k sobě zase vrátíte. Pokud máte v tomto ohledu nějaké nejasnosti nebo pokud vás tíží jiné pochybnosti, není nic horšího než je dusit v sobě. Promluvte si v klidu o tom, co vás trápí, a snažte se najít přiměřené řešení. Otevřenou komunikací se prohloubí vzájemná blízkost a možná se uleví vám oběma. Přes všechna úskalí, zůstaňte pozitivně naladěná. Jestliže mají vaše občasné schůzky nebo telefonický kontakt udržet váš vztah pohromadě, měli byste se na ně oba dva těšit. Važte si a radujte se i z těch málo okamžiků, jenž vás zatím spojují. Jsou totiž tím jediným, co aktuálně máte.

Foto: Profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.