Minerály lidstvo přitahovaly už od pradávna. Důkazem jsou několik tisíc let staré nálezy šperků i okrasných nebo rituálních předmětů po celém světě. Kouzlu minerálů ale můžeme „propadnout“ i dnes. Vytvořte si s námi léčivý talisman.

Na začátku je určitě dobré říci, že moci, kterou podle některých polodrahokamy disponují musíme především věřit. Pokud máte pocit, že je to nemožné, asi nemá cenu se minerály více zabývat. Ti, kteří jejich moci věří a třeba s ní i pracují při různých terapiích, říkají, že když je „něco“ uložené mnoho tisíc let v zemi, přirozeně to načerpá mocnou energii – stejně tak, jako mají své účinky třeba byliny. Jestli tedy moci minerálů věříte, ale mnoho o nic nevíte, je dobré začít pomalu. Když si totiž vezmete k ruce nějakou moudrou knihu, brzy se ve výčtu schopností, kterými kameny disponují ztratíte. Mnohé mají zdánlivě podobné účinky a opravdu není jednoduché se v nich orientovat. Někteří léčitelé radí, dát na vlastní intuici: vejít do krámu s minerály a ten který vás osloví, tedy jakýmkoli způsobem přitáhne vaši pozornost, ten byste měli koupit. Jenže pro některé z nás je na začátku těžké takto pracovat s intuicí.

Inspirace znamením zvěrokruhu

Proto radím inspirovat se buď slunečním znamením, každé znamení horoskopu má totiž „svůj“ kámen, vždy je jich několik, proto vybírám ty hlavní: Beran – koncentruje se s pomocí hematitu a uzemní s rudým karneolem; Býk – klid najde v avanturínu a sebedůvěru podpoří achát; Blíženci – život jim vyjasní citrín a jantar dodá klid; Rak – smíření najde s perlou a opál ho vyvede ze slepé uličky; Lev – s vlastními chybami ho smíří tygří oko a jantar dodá úspěch; Panna – sodalit prohloubí její víru v sebe a karneol dobije baterky; Váhy – chryzokol jim dodá chuť do života a růženín vnitřní harmonii; Štír – malachit, už podle indiánské tradice, podtrhne schopnosti tohoto znamení a obsidián pomůže vyrovnat se s pochybnostmi, křivdami atd; Střelec – sodalit mu pomůže vyjádřit se nezávisle na druhých, ametyst dodá víru ve smysl života; Kozoroh – turmalín rozvine jeho schopnosti a křišťál dodá klid; Vodnář – tyrkys mu dodá klid a inspiraci a akvamarín ho učí sebelásce; Ryby – ametyst jim dodá vnitřní klid a akvamarín jim pomůže k harmonickým vztahům. Tento způsob výběru minerálu je tedy určitou jistotou. Pokud ale chcete třeba podpořit své tělo při léčbě nějaké nemoci, vyberte si minerál, jenž je k tomu vhodný – většinou je jich několik, ale ne každý je stvořený zrovna pro vás. Proto je dobré jít do obchodu s drahými kameny a nechat si ukázat všechny kameny odpovídající zadání. Když leží před vámi na pultu, snažte se vnímat, který vás láká nejvíce a je jedno jestli barvou, tvarem nebo čímkoli jiným.

Tvořivosti se meze nekladou

A jak z vybraného kamenu udělat amulet? Upřímně je jen na vás, jak k tomu přistoupíte. Pokud nic vyrábět nechcete, kupte si třeba náramek z vybraného kamene. Důležité je ale minerály očistit, nejlépe pod tekoucí vodou nebo třeba malá drůza křišťálu nebo ametystu čistí ostatní kameny. Pak můžete kamínek vložit do malého váčku, třeba ještě s nějakými bylinkami nebo malou drobností, která je vám blízká – tak vznikne takový medicínský indiánský váček. Jestli jste kreativec, zkuste kamínek omotat třeba měděným drátkem a zavěsit na kůžičku nebo si kupte korálky z minerálu a udělejte si vlastní náhrdelník. To aby byl amuletem z něj dělá vaše víra, občasné vyčištění ve vodě a to, že ho budete nosit pořád u sebe.

Foto: Depositphotos/Amaviael

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.