Když jsme zamilované, ke svému partnerovi býváme otevřené a často nás proto nezarazí otázky, jejichž přímé zodpovězení nemusí ve vztahu později dělat dobrotu. Platí to zejména pro intimní dotazy ohledně předchozích partnerských vztahů. Buďte na pozoru!


Otevřenost znamená důvěru. Někdy to ale paradoxně neplatí. A to zejména u dotazů typu: „Kolik jsi měla v životě milenců? Vyžadoval tvůj ex orální sex?“ Jsou zkrátka věci, do kterých vašemu partnerovi, v jeho vlastním zájmu, potažmo v zájmu celého vašeho vztahu, nic není.

Výjimka potvrzuje pravidlo

Existují situace, které si přímo žádají to, abychom se našemu partnerovi o sexuálním životě s ex svěřily. Je to tehdy, když předchozí zkušenosti nepříznivě ovlivňují náš současný vztah. V takovém případě je dobré partnerovi o své minulosti říct, aby pochopil, co se ve vás momentálně odehrává. Podle australské sexuoložky Nikki Goldstein je dobré větu zformulovat přibližně takto: „Poslouchej, co se mi stalo… A to je důvod, proč jsem teď ve vztahu s tebou tak spokojená,“ radí.

Co si nechat pro sebe

Intimní informace, které se týkají počtu bývalých milenců nebo sexuálních praktik s nimi, by rozhodně měly zůstat v tajnosti. Vždy myslete na to, že tohle „dobře míněné svěřování“ může v partnerovi vyvolat nežádoucí myšlenky, pochybnosti, případně změněný pohled na vás. A ačkoliv je více než pravděpodobné, že ve třiceti máte už nějaké zkušenosti za sebou, není potřeba je potvrzovat nahlas.

Buďte taktní

Stejně tak nefunguje komentování toho, na jakou skvělou dovolenou vás bývalý přítel vzal, jaká místa jste společně navštěvovali, jak jste trávili romantické večery, případně co vám váš ex daroval: „Podívej, zlato, tenhle diamantový prsten mi koupil Milan. Ten se mu fakt povedl!“ Jak se Petr má asi cítit? Dotčeně, poníženě, raněně. A jestliže se vás partner ptá na původ prstenu, není ho potřeba spojovat s bývalým.

Hranice otevřenosti

Psychologové varují, že jen málokterý vztah je schopen unést absolutní otevřenost. Mezi tabuizované informace by měly patřit vaše intimní sexuální fantazie s jiným mužem, detaily o soukromí vašeho bývalého partnera i sny o něm. Váš současný partner jistě ocení, že s ním nesdílíte vše a zachováváte jistou nepsanou etiku partnerství.

Foto: Depositphotos/andriano_cz

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.