Na okraji Českého ráje se nachází malá obec, která se právem může pochlubit malebným zámkem i pivovarem. Pokud ale patříte mezi pravé milovníky historie a láká vás objevovat tajemství minulosti, nabízí Dětenice ještě další zážitek. Můžete tu na vlastní kůži okusit pravou atmosféru středověku a budete se při tom i bát.

Nechte se unést časem

Jediným krokem přes práh krčmy se prý ze současnosti přenesete rovnou do středověku. Aby taky ne. Energie, která sálá z klenutí starých kamenných zdí, se vám dostane pod kůži. Hlučná obsluha vás usadí na dřevěné lavice u kamenných stolů a vy se rázem ocitnete ve světě, kde neexistuje nic než středověk. Než stačíte ochutnat zdejší specialitu – maso pečené na otevřeném ohni – obklopí vás sličné tanečnice i šermíři, jež umocní váš pocit, že jste se přesunuli v čase.

Zlaťáky pro žebráky, kejklíře i tanečnice

Nenechte se znepokojit žebrákem, jenž bude žadonit o okousané kosti. To je středověk. A pobudové, kejklíři, fakíři, tanečnice i dobová hudba – to vše k němu neodmyslitelně patří. A jestliže budete mít prázdnou sklenici, nebo vám ve víru té skvělé zábavy a rozptýlení zase vyhládne, stačí jen hlasitě vyzvat šenkýře, ať roztočí další korbel lahodného pěnového moku a přinese chutnou krmi rovnou na váš stůl! Své umění ukáže také fakír se svým hadem, proběhne souboj těžkooděnců a při velkolepé ohňové show se vám doslova zatají dech. Nechte se vtáhnout do děje dávnověku a připravte si zlaťáky do kapes!

V krbu už hoří oheň

Až vám budou oči přecházet z popravy oběšením, řezání jazyka nebo divokého medvěda, až se budete usmívat při pohledu na dobové tanečnice, které se na stolech nechávají unášet ve víru živé středověké kapely a až nakonec zjistíte, že se vám z těch všech zážitků zatočila hlava, přijde čas k tomu, abyste v zážitkovém večeru pokračovali do poklidu a přítmí unikátního Středověkého hotelu, jehož vstupní recepce s galerií z masivního dřeva a otevřeným průhledem na strop, je prozářená hřejivou září krbového ohně.

Duchové hotelu

Světlonoš vás po starých dřevěných schodech doprovodí do patra, kde temnotu prosvětlují hořící svíce. Za dveřmi s kovanou klikou na vás čeká světnice provoněná sušenými bylinami a levandulí, sprchový kout, ve kterém je místo sprchy konev na teplou vodu, kamenné koryto na mytí rukou nebo toaleta, která působí dojmem suché latríny. Tyhle romantické chvíle vám přinesou možnost usínat v poctivých měkkých duchnách, ale buďte přitom na pozoru, v pokojích prý v noci straší!

Foto: archiv Dětenice, profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.