Vlastním jménem Norma Jeane Mortenson byla sladká, půvabná a křehká. Kdyby Marilyn tehdy za záhadných okolností nezemřela, dnes by jí mohlo být 92 let. Její život nebyl zdaleka ideální. Podívejte se na 15 zajímavostí z tajemného života první ženy s označením Playmate.

1. Její matka Gladys Monroe trpěla psychickým onemocněním a byla proto hospitalizována na psychiatrii. Marilyn se celý život bála, že skončí stejně.

2. Svého otce neznala. Pravděpodobně jím mohl být Stanely Gifford, kterého také několikrát vyhledala. On však společné setkání odmítal.

3. V době, kdy byla ještě neznámá, pracovala v továrně na padáky, které šila. Lakovala také trupy letadel.

4. V továrně v té době probíhala reportáž, kde si mladé brunetky všiml armádní fotograf a otevřel jí cestu do velkého světa slávy.

5. Legendární efekt jejích bílých rozevlátých šatů byl způsoben projíždějícím vlakem. Herečka totiž stála nad ústím šachty z metra.

6. Režisér John Huston o Monroe prohlásil, že vlastně hrát neuměla a neměla žádnou hereckou techniku. „Byla to skutečnost,“ řekl.

7. Herečka trpěla komplexy méněcennosti. Připadala si ošklivá a neměla ráda své tělo. Byla také pověstná svou žárlivostí na Elizabeth Taylor, která byla ve své době desetkrát lépe placená.

8. Celé hodiny se dokázala v šatně upravovat před zrcadlem. Byla nedochvilná a filmový štáb na ni obvykle dlouho čekal. Své kolegy tím dováděla k šílenství.

9. Poprvé se provdala už ve svých šestnácti letech za Jamese Dughertyho. Manželství se po čtyřech letech rozpadlo. Celkem byla Marilyn vdaná třikrát. Pokaždé se rozvedla a pokaždé potratila, ačkoli toužila po vlastní rodině.

10. Jejím velkým idolem byl Abraham Lincoln. Měla sexuální poměr s Frankem Sinatrou nebo s prezidentem Johnem F. Kennedym. Celkově ale měli muži ze sexuální bohyně strach a během natáčení se třeba neobjevil nikdo, kdo by ji pozval na rande.

11. Své kamarádce se herečka svěřila, že se žádnému z jejích milenců nepodařilo přivést ji k vrcholu.

12. Podstoupila operaci nosu a brady.

13. Milovala četbu, jógu a měla svou osobní koučku Natashu Lytess.

14. Měla chronické potíže se spánkem a vybudovala si závislost na uklidňujících prostředcích.

15. Celkem dvakrát se pokusila o sebevraždu, 5. srpna 1962 ji nalezli předávkovanou kombinací léků proti bolesti a na spaní. Její smrt je doposud obestřena mnoha spekulacemi.

Foto: profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.