V dnešním designérském okénku se dámy z meetusdesign.cz zaměřily na úplný základ – domácí minimalismus a účelovost, kterou by měl  byt či dům disponovat.

A nepřipadají vám ty stromy bez listí takové smutné?

Bájná věta klientky, kterou reagovala na můj výběr tapety do obývacího pokoje. Byla jsem zaskočená. Mně totiž vůbec smutné nepřipadaly. Byly opravdové se svými kmeny a kořeny. Na jaře jim přeci listy narostou a na podzim zase opadají, ale kmen a kořeny zůstávají. Ta tapeta v sobě z mého pohledu nesla jakési poselství stability, trvanlivosti a jistoty. Zkrátka toho, co asi pro každého znamená domov.

Jenže mám-li v této metafoře pokračovat, jak jsme na tom s růstem nového a odhazováním starého listí my lidé? Strom se zbaví listí, které dosloužilo, květina odkvete, svá těla detoxikujeme, peelingem odstraňujeme již nepotřebné kožní buňky, pomocí terapií očišťujeme mysl od nepotřebných programů či negativních myšlenek. Ale umíme se zbavovat nepotřebných věcí i u nás doma? Praxe nás naučila, že Češi rádi ukládají. Myšleno do skříní, na půdu, do sklepa, do komory, do technické místnosti, do šatny, do kůlny i garáže. „To by se ještě mohlo hodit…“ Máme neustále pocit, že je úložného prostoru nedostatek, a tak se nám kolikrát při navrhování dětského pokoje kvůli skříním, zásuvkám a poličkám do pokoje nevejde už ani dítě samotné, natož aby mělo svůj prostor na hraní. Zkrátka, kolik skříní máš, tolikrát jsi člověkem. Jenže, není to náhodou tak, že hromadíme, sbíráme a shromažďujeme? Ruku na srdce, která z nás nemá doma šaty, které už několik let nevzala na sebe? Kolik knih a časopisů máme v knihovnách, i když už je nikdy znovu číst nebudeme?

Pojďme shodit listí

A tak milí příznivci designu, hlásíme návrat ke kořenům (a kmenům) a vyzýváme k zamyšlení nad domácím minimalismem. Může jít o novoroční předsevzetí nebo cestu jak mít jen rychle a snadno uklizeno. Určitě se ale budete doma cítit líp, dostaví se pocit osvěžení a nadechnutí. Pokud Vás naše výzva zaujala a nevíte kde začít, máme pro vás tip.

Účel a místo

Každá věc, kterou doma máte, musí mít svůj účel a místo. Účel může být jakýkoli. Nůž na krájení, obraz na dívání, kniha na přečtení, dekorace na zútulnění, plyšák jako vzpomínka na dětství. Podstatné ale je, že každá věc musí mít své místo, kam patří. Kde ji vždy najdete a také ji tam vrátíte. Co nemá své místo nebo účel, odevzdejte. Neříkáme, že musíte všechny věci vyhodit do kontejneru, stačí je věnovat někomu, kdo je potřebuje, anebo je jen vrátit tomu, komu patří.

Prosejete-li tímto sítem vše, co máte, věřte, že budete doma moci tančit. A možná se budete cítit lépe i sami v sobě. Držíme palce. A kdybyste si nevěděli rady, jak nově vzniklý prázdný prostor zařídit, inspirujte se nebo nás kontaktujte na www.meetusdesign.cz.

 

Autor: meet us design

Foto: depositphotos.com/AllaSerebrina

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.