Vůně nás dokáží nabudit, povzbudit a také zklidnit. Podzim je obdobím, kdy na nás mají tendenci dopadat chmury a lehčí deprese a právě voňavé rozmazlování nám může pomoci k „vyléčení“.

Podzim a zima je pro mnohé tak trochu depresivním obdobím, s výjimkou sněhových radovánek. Dny se krátí, venku zima… Podobné chmury lze překonat, když pozvete do svého života aromaterapii a provoníte si každý den. Pro někoho je možná práce s esenciálními oleji na první pohled dost složitá, tak jsme pro vás připravili několik možností, jak vůně zapojit…

Svíčky jako první meta

Svíčky jsou krásné, díky hřejivému plamínku mají obecně zklidňující schopnost na lidskou psychiku, navíc dnes mnoho firem nabízí přírodní vonné svíce, které provoní celý prostor kanceláře nebo bytu. Nabídka je veliká, vyberou si i ti nejnáročnější. Problém by ale mohl nastat, pokud v práci máte požární hlásič, ten by vůně neocenil a přitom právě na pracovišti potřebuje člověk vzpruhu nejvíc…

Keramické voňavé „kameny“

Stojí pár korun, jsou z hlíny pálené na nižší teploty, takže se do nich hezky vpíjí esenciální oleje. Řeč je o zdobných keramických „kamenech či svícíncích“, keramických drobnůstkách, které najdete ve tvarech květin, mandal, srdíček… mají pár centimetrů a vedle počítače si jich kolegové ani nevšimnou. Na takový keramický výtvor nakapete pár kapek vybraného esenciálního oleje a ten provoní celý prostor bez ohně…

Aromalampy na domácí pohodu

Klasikou v provonění prostoru jsou aromalampy, do misky se nalije voda, kterou ohřívá svíčka naspodu lampy, do vody se nakape několik kapek esenciálního oleje, které se po chvíli line prostorem. Problém je, že aromalampa by měla být podle zásad aromaterapie – bezpečná – aby mohla dobře sloužit svému majiteli. Především miska na vodu by měla být dostatečně velká a dostatečně vzdálená od plamene svíčky, aby se olej nepřepaloval, to ho pak činí zdraví nebezpečným. Takže aromalampa ano, ale jen ta „pořádná“.

Bezpečné difuzéry

Ideální variantou na doma i do práce je pak difuzér, ten už dnes seženete v několika velikostech, tvarech, podkreslený barvami nebo dřevěný, samozřejmě v různých cenových relacích. Jeho výhodou je bezpečnost a intenzivní vůně – nalijete do něj vodu, přidáte okolo šesti kapek esenciálního oleje (pokud jsou v prostoru malé děti, pak méně), zavřete nádobku na vodu, dáte difuzér do zásuvky a zmáčknete knoflík… Pak už odvede několika hodinovou voňavou práci za vás. Existují i malinké difuzérky jako USB, které zapojíte do klávesnice počítače a máte v práci vyvoněno.

Jaké oleje nás udělají šťastnými

Pokud tedy máte vybraný nosič a je jiný než svíčka, je důležité vybrat ty správné esenciální oleje. Na začátek není třeba dělat velké zásoby, jeden dva oleje jsou až dost. Obecně platí že nabuzující pro mozek a zároveň zklidňující pro psychiku je olej z pomeranče. Klasikou je pak levandule, ta by však mohla na pracovišti kapku uspávat. Na pošmourné období je krásná skořice, hřebíček, badyán či vanilka. Z exotičtějších potěší santalové dřevo i jiné exotické dřeviny. Pokud potřebujete olej na zvýšení energie, určitě zkuste rozmarýn. Při výběru olejů ale stojí na prvním místě váš nos, takže nejprve očichejte, seznamte se a pak teprve nakupujte.

Foto: depositphotos/belchonock

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.