Nedostatek jednorázových ochranných pomůcek na trhu, donutil spoustu lidí zasednout k šicím strojům. Látkové roušky nosí skoro všichni, včetně zdravotníků, policistů, hasičů, vojáků i televizních hvězd. Víte, jak se o látkovou ústenku starat, aby plnila svůj účel na sto procent?

Na internetu lze nalézt spoustu návodů jak roušku vyrobit. Jaký materiál je pro ni nejvhodnější? Důležitá je zejména jeho prodyšnost. Čím je prodyšnější, tím více virových částic propustí. Z testů se jako ideální ukazuje bavlna. Nic tedy nezkazíte, když roušku ušijete z utěrky, povlaku na polštář nebo třeba lněného plátna.

Jak roušku používat?

Náš návod lze použít jak pro roušku látkovou tak jednorázovou. Nejprve si důkladně umyjte ruce a pak ochranný prvek přiložte na ústa a nos. Roušku vytvarujte tak, aby co nejvíce přiléhala k pokožce a pevně ji uvažte nebo zahákněte za uši. Během doby, kdy máte ústenku na obličeji, byste se jí neměli dotýkat. Pokud k tomu přeci jen dojde, ruce si okamžitě umyjte či vydezinfikujte. Použitou roušku rozvažte, látkovou uložte do igelitového pytlíku a jednorázovou ihned vyhoďte do koše. Pečlivě si umyjte ruce. Pozor! Ústenka ztrácí svou ochrannou schopnost v momentě, kdy navlhne, například dýcháním.

Co dál s látkovou rouškou?

Po použití je nutné ji sterilizovat. A způsobů je hned několik.

  • Nejjednodušším z nich je sterilizace varem. Roušku vložte do hrnce s vroucí vodou a nechte ji asi deset minut projít varem. Ústenku vyndejte z hrnce až poté, co voda zchladne.
  • Roušku lze též vyprat v pračce. Nejlépe na vyvářku (90°C). Dostačující by mělo být i praní na 60°. Program by měl přitom trvat nejméně půl hodiny.
  • Zbavit ústenku virů můžete také v mikrovlnné troubě. Myslete ale na to, že ústenka musí být při vložení do mikrovlnky vlhká, aby se zabránilo jejímu případnému vznícení.

Roušku po sterilizaci vyžehlete, nejlépe s pomocí páry. Až poté je připravena k dalšímu použití! 

Foto: Depositphotos.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno