V neděli 12. května  se od 19.00 hodin uskuteční výstava Mezinárodní den koláže v Muzeu hlavního města Prahy. Součástí budou výstavy koláží od předních českých umělců a kolážistů. Mezi nimi bude například Anna Karan nebo Jitka Kopejtková, kterou jsme krátce vyzpovídali. Výstava potrvá do 12. června. 

Jak to tak v životě bývá, některé věci jsou dílem milých náhod. “Byla jsem oslovena Jitkou Kopejtkovou abych se podílela na projetu Mezinárodní den koláže. Neváhala jsem a začala tvořit“, říká Anna Karan. Technika koláže má svá specifika, zahrnuje celou řadu výtvarných technik, ale stojí za novou zkušenost. Různé techniky a materiály jsou pro mě výzva. Například laky a akrylové barvy. Bylo to zábavné a hravé. Myslím, že obrazy vše zachycují. Jedná se o portrétovaní člověka bez jeho přítomnosti na obraze“, dodává a směje se Anna.

Proč GIRLS?

Triptych se jmenuje “GIRLS“. Vyjadřuje přirozené pocity, jaké lidé cítí na jaře. Mládí, radost ze života i sex. Jako vhodný objekt tvůrčího zájmu si Anna vybrala podprsenku. Vzbuzuje fantazii v různých směrech a ohledech: provokace, něžnost, ženskost, sérii snaží dodat objektu hlubší význam a nádech Pop-art. Objekty – podprsenky Anna tvořila samostatně a pak je spojila s plátnem technikou koláže. V dílech nechybí ani uschlé květy, střepy, papír a vše sprejovala vlastní technikou. Pro Annu je koláž víc než jen papír, je to skládačka, která unese různé materiály a umělec si tak může vybrat, co je mu blízké.

Když se řekne koláž, co si vybavíte? 

Koláž prodlužuje život papíru.

Slovo koláž má svůj původ ve francouzském „collage“ znamenající lepení. Zahrnuje celou řadu výtvarných technik. Proč a čím vás oslovuje?

Koláži se věnuji skoro dvacet let a stále mě umí překvapit svojí rozmanitostí.  Nevyčerpatelné možnosti námětů, nových materiálů a barev. Za koláží ráda cestuji, navštěvuji výstavy, sama svá díla přenáším nejen do virtuálního světa sociálních síti, ale i do běžného denního života, kdy můžete mé koláže potkat v ulicích měst, dále pak v galeriích. 

Co mohou návštěvníci na výstavě očekávat?  

Mezinárodní dne koláže je druhým rokem v Muzeu hlavního města Prahy. Po úspěšné loňské výstavě, přibylo vystavujících nejen z České republiky, ale i zahraničí.

Navázala se spolupráce s https://www.bar-ak.com/, kde výstava pokračuje. Návštěvníci výstavy se mohou těšit na desítky koláží různých formátů, uměleckého zpracování, celodenní workshopy, kde si svoji vyrobenou koláž mohou orazítkovat památečním razítkem.

www.annakaran.com

www.instagram.com/karan.anna/

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.