Srdeční záležitost – krásné slovní spojení, které rády používáme. Díky srdci dokážeme milovat, ale i nenávidět. Srdcem malujeme, ze srdce přejeme blízkým hodně štěstí i zdraví. Ze srdce dokážeme i naslouchat. Ale nasloucháme my svému srdci?

Životní tempo, na které občas všechny najedeme je neúprosné. Díky všudypřítomnému stresu v práci, doma i honbě za dokonalostí někdy zapomeneme na své zdraví. Když sportujeme, tak až na dno. Běháme o závod, posilujeme, tvarujeme tělo k obrazu svému, ale i obrazu naší společnosti. I v tomto případě však platí staré známé „všeho s mírou“.  Zdravý životní styl není jen o správném jídle a hodinách strávených s trenérem. Je to starost o tělo jako takové a hlavně o prevenci před různými nemocemi. Naše tělo nám neustále vysílá skryté signály, které bychom neměly ignorovat, protože i z nevinného píchnutí u srdce či zadýchávání, se může vyklubat nebezpečné onemocnění.

Onemocnění fibrilace síní je pro většinu z nás neznámý termín se kterým jsme se nikdy nesetkaly. Přitom jenom v České republice se s ní léčí až 300 000 pacientů. Podle zprávy vydané mezinárodní asociací Atrial Fibrillation Association ve spolupráci s  Biosense Webster, je situace natolik vážná, že by se v budoucnu mohlo mluvit o epidemii onemocnění fibrilace síní. Nejnovější data potvrzují, že do roku 2030 se pravděpodobně počet pacientů s fibrilací síní zvýší až o 70 %, a že do roku 2050 dojde v Evropě ve srovnání s jinými oblastmi světa k nejvyššímu nárůstu výskytu tohoto onemocnění. O tom, že je situace opravdu vážná svědčí fakt, že v Evropě v současnosti postihuje fibrilace síní asi 11 milionů pacientů.

Co si ale vlastně pod termínem fibrilace síní máme představit? Fibrilace síní je charakteristická nepravidelným a často rychlým srdečním rytmem, který vede k nekoordinovaným stahům dvou srdečních síní. Nepravidelný srdeční rytmus může způsobovat vznik krevních sraženin, jelikož se krev může hromadit v srdci, než bude přečerpána do těla včetně mozku – hrozí tak mozková příhoda spojená s fibrilací síní, která je zvláště závažná.

O tom, že se toto nepříjemné onemocnění může týkat opravdu každého z nás, mluví i osobní zkušenost prof. MUDr. Vladimíra Šrámka, Ph.D., přednosty anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně: „Prvními příznaky bylo občasné bušení srdce, hlavně po ránu, kterému jsem nepřikládal větší důležitost. Postupně se tyto epizody opakovaly častěji, trvaly i několik hodin, během nich jsem pociťoval nižší výkonnost a kratší dech při obvyklé námaze jako je třeba chůze do schodů. EKG potvrdilo fibrilaci síní. Odborný zákrok katetrizační ablace mně umožnil, že jsem se zbavil fyzických potíží, přestal brát léky na udržení pravidelného srdečního rytmu a ředění krve a žít plnohodnotný život.“

Nejúčinnější metodou pro trvalé odstranění onemocnění fibrilace síní je stále katetrizační ablace. Proto, abychom se však tomuto zákroku jak ze sci-fi filmu vyhnuly, je dobré myslet na prevenci, která není nikterak složitá ani časově náročná. „Významnou roli při prevenci onemocnění fibrilace síní hraje zdravý životní styl, všímání si příznaků, pravidelné měření pulsu a preventivní prohlídky včetně vyšetření EKG, protože včasné odhalení fibrilace síní může zachránit život“, říká doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D., primář Centra kardiovaskulární péče, Neuron Medical v Brně a předseda České asociace pro srdeční rytmus.

Fibrilace síní postihuje jak ženy, tak muže. Jděte proto, milé dámy, prosím příkladem a naslouchejte tlukotu svého srdce. Vždyť těch pár minut, co věnujete svému tělu, vám může zachránit život.

 

Foto: depositphotos.com/stevanovicigor

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.