Letošní Velikonoce připadají na přelom března a dubna. Co do počasí ale budou spíše zimním svátkem. Pokazí to Čechům náladu o nejvýznamnějším křesťanském svátku, nebo snad dokonce překazí jeho oslavu? Těžko. Velikonoce totiž milujeme. Podle výzkumu agentury Médea Research oblíbené pro tři čtvrtiny dospělých. A pro čtyři z pěti dětí.

Co zajímavého ještě výzkum říká? Třeba to, že nejraději trávíme Velikonoce buď doma, nebo na rodinné návštěvě. Většímu cestování jsme zatím nepřivykli, i když i to se pomalu mění.

Přestože na dovolenou během Velikonoc vyráží jen každý dvacátý Čech, a většina z nich na cestu po České republice, trend se pomalu zvyšuje. „Zájem o dovolenou v období velikonočních svátků se téměř zdvojnásobil. Narostl také podíl zájezdů k moři. Letos volí dovolenou u moře zhruba 70 % našich klientů, kteří plánují dovolenou v období Velikonoc. Nejprodávanější jsou zájezdy do Egypta,“ říká Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu dovolena.cz.

Letos jsou Velikonoce o více než čtrnáct dní dříve a to může ovlivnit zájem o cesty za hranice. „Ještě bude poměrně zima a lidé tedy více přemýšlejí o dovolené u moře. A naopak vyznavači zimních sportů mohou ještě vyrazit za lyžováním do Alp. Ve skiareálech již platí mimosezónní slevy,“ dodává ředitelka portálu dovolena.cz.

Podle zmíněného výzkumu častěji tráví svátky doma obyvatelé Moravy, kteří také více světí tradice. Naopak k příbuzným jezdí obyvatelé velkých měst. Kdo není na příbuzné tolik zvědavý, může vyrazit třeba na hrad či zámek. Týden před Velikonocemi totiž na většině z nich začíná sezona. Jsou i další možnosti. I když tomu počasí tolik nenahrává, je možné zkusit vyjet třeba na jih Moravy a podívat se do otevřených sklepů třeba ve Valticích nebo Novém Šaldorfu na Znojemsku. „Srdečně zveme všechny milovníky vín a vinařské turistiky na putování za vínem po vybraných sklepech a vinotékách v hlavním městě vína – Valticích. Těšit se můžete na degustace a nákup vín přímo u vinaře, ochutnávku specialit k vínu nebo doprovodný program na jednotlivých zastávkách,“ láká do vyhlášené vinařské oblasti za pořadatele akce Dana Hradilová.

Po celé republice je také možné navštívit jeden z mnoha velikonočních trhů a opatřit si tam třeba pomlázku nebo jinou velikonoční dekoraci. Anebo nějakou tu dobrotu, kterou poté ozdobíte sváteční stůl.

S padesátiprocentní pravděpodobností na velikonoční tabuli nebude chybět velikonoční beránek a mazanec. A pak samozřejmě zástup nejrůznějších sladkostí. Že rádi mlsáme, se pozná i na prodejích sladkostí. A surovin na jejich přípravu. „Největší zájem v tomto období jsou jednoznačně povidla a také džemy. Velikonoce jsou pro sladký segment spolu s Vánoci vrcholem roku, odbyt džemů, ovocným náplní i marmelád roste o desítky procent,“ tvrdí manažer komunikace potravinářské společnosti Hamé Petr Kopáček.

A jaké chutě mají Češi rádi? „Dlouhodobě jsou neoblíbenější jahodové džemy a ovocné náplně, následované meruňkou a borůvkou,“ prozrazuje Kopáček.

Jaké jsou velikonoční chutě, víme. Ale co barvy? Tady má průzkum jasno. Mezi lidmi, kteří o velikonočních svátcích dekorují svůj dům, byt či zahradu, jsou jednoznačně nejoblíbenějšími barvami výzdoby zelená a žlutá, přičemž tematické svá obydlí zdobí čtyři lidé z deseti. Polovina obyvatel hodlá svůj příbytek před Velikonocemi pořádně uklidit a tři čtvrtiny z nich použije k výzdobě nabarvená či jinak nazdobená vajíčka.

Žádné velké utrácení ale letos Češi na konci března nechystají. Podle průzkumu utratí skoro dvě třetiny Čechů před Velikonocemi maximálně tisícovku.

Češi a Velikonoce

– pouze 6 % obyvatel ČR nedodržuje žádnou z velikonočních tradic

– 62 % populace utratí za Velikonoce do 1 000 Kč

– na dovolené plánuje strávit Velikonoce 5 % obyvatel, většina z nich na dovolené v ČR

– nejpopulárnější velikonoční tradicí je barvení a zdobení vajíček

– výrazně více je mají v oblibě muži, a to jak v dospělosti, tak v dětství

– velký jarní úklid plánuje před Velikonocemi udělat přesně polovina populace

– nejčastěji lidé o Velikonocích pečou beránka (57 %) nebo mazanec (51 %)

– mezi lidmi, kteří o velikonočních svátcích dekorují svůj dům, byt či zahradu, jsou jednoznačně nejoblíbenějšími barvami výzdoby zelená a žlutá

 

Zdroj: Médea Research

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.