Adventní čas by měl být klidný a naladit nás na blížící se Vánoce. Jenže klid z našich životů dávno vymizel a vystřídal ho spíše adventní stres. Co s tím?

Nechci vás poučovat o tom, kolik si máte dávat dárků, a jak se vyvarovat “konzumu”. Ani dnes ve 21. století nemusí být čas adventu a Vánoc stresem, ale krásnou dobou plnou kouzel. Máme pro vás pár jednoduchých pravidel, která vám v tom pomohou.

Plánujte – Není potřeba během adventu vymalovat a umýt okna. Sedněte si koncem listopadu k oblíbené kávě či čaji, hoďte nohy na stůl a na papír si v bodech napište, co je opravdu nutné udělat, aby byt nebo dům vypadal hezky a vy jste nepadli únavou.

Pomoc je nutná! – Zjistila jsem, že velká spousta českých žen raději oddře všechnu práci sama, jen aby nemusela “otravovat” někoho z rodiny. ale jaképak otravování, nežijete přece v bytě sama. Manžel může klidně vyuluxovat lustry a skrytá zákoutí bytu a děti zase umýt sklo a další věci. Dejte jim důvěru! A když se náhodou něco rozbijí, bude to opravdu takové drama?

Cukroví jenom v partě – Pečení cukroví je poměrně náročná záležitost, na jednu stranu zábava, ale když toho máte napéct dostatek, víkend je fuč. Proto povolejte do zbraně kamarádky. Buď si udělejte jeden víkend s pečením a třeba svařákem nebo vánočním punčem. Nebo každá napečte jeden druh a navzájem se podělte.

Nakupujte v předstihu – Pokud je to možné, dárky a trvanlivé suroviny na sváteční vaření nakupujte v předstihu. Nejlépe na konci listopadu, kdy šílenství v obchodech ještě nepropuklo. Klidně také můžete využít dovážkové služby, které vám suroviny dopraví až domů a vy si ušetříte ruce a záda.

Jeden den volna – Každý adventní víkend si dopřejte jeden den volna, který strávíte se svými blízkými nebo třeba jen sama se sebou nad dobrou knihou či u filmu. Právě takové chvilky, kdy se člověk zastaví a “lebedí si”, tvoří tu skutečnou duši adventního času, kdy bychom měli mít čas přemýšlet o životě i o uplynulém roce.

Rodina má být pohromadě – Zařiďte svou mateřskou autoritou, aby o adventu i mezi Vánoci byly dny, kdy budete s partnerem a dětmi všichni pohromadě. Vím, že dospívající děti nemají na podobné věci často chuť a rodiče je nechají jít vlastní cestou, ale je dobré neustoupit a aspoň jeden – dva dny společně pobýt. Třeba na výletě, procházce, nebo nad společenskými hrami. Právě takové společné chvíle jsou to na co člověk vzpomíná, jako na pravý vánoční čas

Foto: Profimedia.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.