„Šťastný ten, kdo našel štěstí v rodině,“ řekl kdysi spisovatel Tolstoj a my dodáváme, že nejvíc se náš vztah s rodinou projeví právě v období vánočních svátků. Takže buďte diplomaté, zvyšte si bod tolerance a věřte, že svátky budou opravdu o klidu a pohodě.

Přiznejme si, že  Vánoce jsou sice „dle ideálních měřítek“ svátky míru a klidu, ale v reálném životě, pokud tedy nezměníme svůj přístup k nim, spíš svátky stresu a někdy dokonce vyhrocených vztahů s rodinou. Jak to ale zařídit, abychom si těch pár dní volna užili alespoň trochu?

Zapomeňte na „tradice“

Nemyslím tradice zdobení stromečku a smažení kapra, ale na takové ty otravné tradice, které kdosi ve vaší rodině vymyslel… Například, že na Štěpána musíte jít přejedená střeva ještě potýrat svíčkovou u maminky, že na návštěvě u tety Bětušky musíte sníst všech deset chlebíčků a zajíst to jejím tradičním dortem, aby se neurazila… Tohle jsou, s prominutím, vážně hlouposti. Udělejte si Vánoce podle svého, abyste se cítili dobře a neměli pocit, že jste se po celou dobu nehnuli a vážíte metrák – jako teta Běta… Takže aby se vlk nažral a koza zůstala celá, změňte prostě pravidla. Pozvěte rodinu na pořádnou procházku do přírody nebo ve městě třeba po jesličkách. Někde po cestě si dejte dobrý svařák, popovídejte si a přejídání vynechte. Nejezte, co nemáte rádi, to přece nejsou tradice, ale nesmysl – aby se jeden cítil dobře a ostatní trpěli? Základ rodiny jste vy, vy a vaše děti, případně rodiče, a tak uspořádejte rodinnou radu a odhlasujte si, jaké svátky by vám udělali dobře. A když bude nejhůř, někdo zůstane doma a bude se koukat na pohádky a jiný půjde ven, a pak se zase hezky v klidu večer sejdete u stromečku.

Dělejte si radost

Pro mě osobně jsou Vánoce především o radosti. A pravidla radosti si každá rodina vytváří sama. Proč někoho odsuzovat, že si pod stromeček občas dá peníze? Nebo že místo klasického kapra jí řízek nebo lososa? Tohle je přece úplně jedno… Jde o to, abychom měli všichni aspoň trochu radost. České hospodyně mají naučený neblahý zvyk, všechnu předvánoční práci „urvat“ samy. Pak jsou tak unavené, že si Vánoce užijí minimálně. Moje kamarádka, Australanka Nadia, vždycky lomí rukama a říká: „To by se u nás stát nemohlo. Chlapi přece musejí taky pomáhat!“ A já s ní souhlasím. Rozhodně je dobré, aby ruku k dílu při úklidu, pečení a dalších věcech, přidali všichni. Když každý udělá kousek, na Štědrý den se můžete jít projít, setkat se třeba na kávu a štědrovku s kamarády a večer se sejít u slavnostní tabule svěží a dobře naladění.

Můj kamarád Jarda, samozvaný vztahový expert, kterého už z mých článků znáte, mi k celému tématu jen lakonicky řekl. „Hele, Terezo, jaký si to uděláš, takový to prostě máš…“ A má pravdu a nutno podotknout, že on to má fakt dobrý… Tak ať jsou letos Vánoce opravdu šťastné a veselé.

Foto: Depositphotos/fcscafeine

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.