Řekli byste, že žlučník má blízký vztah k emocím? Je místem pro rozhodování, převažuje zvědavost. V měsíci březnu má vrchol své činnosti právě žlučník. Pojďme žlučníku v této době věnovat pozornost, jak jej posílit a ochránit.

Žlučník je dutý orgán tvaru hrušky uložený na spodní straně jater. Je zásobníkem žluči, kterou produkují játra. Hlavním úkolem žlučníku je rozmělnit tuky tak, aby se usnadnilo jejich trávení. Právě způsob stravování a nesprávná skladba stravy spojená s přemírou jídel mastných a smažených vede k přetěžování žlučníku.

Stav energie žlučníku určuje i míru odolnosti vůči silným stresovým činitelům jakou jsou např. hněv, strach a jejich případnému vyústění do onemocnění.

Jak poznáte oslabení žlučníku?

Tlak za hrudní kostí, bušení srdce, nespavost, říhání, nevolnost po jídle, potíže v oblasti lokte, bolesti kloubů, krátké výbuchy zlosti, to vše vám napovídá, že žlučník není zrovna ve formě a měli byste mu věnovat náležitou pozornost.

Jak podpořit funkci žlučníku?

Z pohledu stravy je měsíc březen vhodné období pro očistu našeho organismu, našeho trávení. Každé ráno vypijme nalačno teplou vodu s citronem. Postupně začínejme do našeho jídelníčku zařazovat i potraviny s osvěžujícím účinkem. Pomohou jak žlučníku, játrům, tak i naší krvetvorbě.

Ze zeleniny zařaďme zejména vše, co začíná růst. Jaro je obdobím očisty, takže bychom mohli sáhnout po bylinkách, které obsahují hořčiny a jsou močopudné. K jarní očistě je vhodná tinktura z mladých výhonů Kopřivy dvoudomé. Kopřiva čistí játra, žlučník, krev a obsahuje řadu přirozených minerálů včetně železa.

 

Foto: pixabay/marusya21111999/klimkin