Víte, co jsou to horenská rada, burčáková policie, podzemní vojsko či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Vše najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích. Třídenní oslavy sladkého bouřlivého moku provází originální dávka humoru a recese. Každoročně, vždy první říjnový víkend!

Největší událost, která nabízí koncerty známých interpretů, třídenní kulturní program, jarmark, mázhausy zásobené burčákem, historický průvod a dny plné recese a smíchu.

Burčákové slavnosti probíhají na hustopečském náměstí a v okolních ulicích už od roku 1994. Tato novodobá tradice připomíná slavnou minulost Hustopečí jako největšího vinohradnického města Moravy a sídla horenského soudu. Tento soud řešil provinění proti vinařské etice, krádeže ve vinicích a dohlížel také na kvalitu vína.

Historické slavnosti s bohatým programem doprovodí hlavní účinkující Jelen, Hamleti, Walda Gang a The Tap Tap.

Burčáková policie hlídá pitný režim

Městem při slavnostech prochází ostře sledovaný historický průvod, který vedou zástupci řemeslných cechů, vinaři a členové horenské rady. Účastní se i purkmistr. Společně s burčákovou policií, mají totiž významný úkol. Dohlíží na řádné rozlévání burčáku i na jeho kvalitu a mohou po vás chtít „legitimaci“ v podobě burčákového pasu se záznamy navštívených mázhausů.

Obří kvasinka vinná

Co vlastně bylo na počátku burčáku? Kvasinka. A už jste viděli obří kvasinku vinnou? Na nádvoří historického domu U Synků je její plastika v 70 tisíc násobném zvětšení. Tato rarita, zapsaná v Guinessově knize rekordů, určitě stojí za zhlédnutí.

Pokud máte rádi akce s historickým nádechem, skleničkou bublavého burčáku v ruce a s bohatým doprovodným programem, nemůžete minout Burčákové slavnosti v Hustopečích.

Foto: profimedia

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.