Nepříjemný zápach v domácnosti dokáže pořádně otrávit a narušit rodinnou pohodu. Jak se vypořádat se smradlavým odpadkovým košem, kuchyňským či koupelnovým odpadem nebo s pachem připáleného mléka? Díky našim praktickým tipům budete vědět jak s nimi zatočit!

Pro boj s otravným zápachem v domácnosti se není třeba nijak extra zbrojit. Nemusíte se bát žádných extra výdajů, vystačíte si totiž s prostředky, které jsou běžnou výbavou domácnosti. Použijte jedlou sodu, ocet, citron a sůl a užívejte si provoněný, čistý domov!

Odpadkový koš

Nádobu na odpadky pravidelně vynášíte, vymýváte a přesto se z jejích útrob linou nelibé vůně? Ozbrojte se jednou sodou! Tento bílý prášek má v domácnosti široké využití. Při pečení pomůže jako přísada proti pálení žáhy, ale jedinečný je zejména jako pomocník při očistě příbytku. Funguje i jako neutralizátor pachů a nasaje do sebe zapáchající tekutiny. Navíc přibrzdí množení bakterií v koši. Na dno odpadkové nádoby nebo sáčku, pokud ho používáte, nasypte dvě až tři polévkové lžíce jedlé sody a zápach brzy zmizí.

Spálené jídlo nebo čerstvá výmalba

Nebrečte nad rozlitým mlékem! Stačí chvilka nepozornosti, mléko na plotně přeteče a kuchyní se šíří nepříjemný zápach. Co s tím? Použijte sůl! Pokud mléko přeteče, posypte ještě horkou plotnu solí. Zabráníte tím šíření zápachu a sůl do sebe navíc absorbuje rozlité mléko.

Sůl, tedy konkrétně roztok soli ve vodě, se dá využít i dalším způsobem. Máte čerstvě vymalováno, stěny září čistotou, ale ze zápachu, který se místností šíří, se vám dělá zle? Umístěte doprostřed pokoje misku se slanou vodou. Ta zápach spolehlivě zneutralizuje.

Zapáchající myčka

Častým zdrojem zápachu v domácnosti, bývá hned po ucpaném odpadu myčka na nádobí. Zbytky jídla a mastnoty udělají z myčky líheň bakterií a puchu. Proto výrobci doporučují přístroj pravidelně čistit. Pokud se nelibá vůně objeví i v mezidobí, pomůže vám opět jedlá soda. Dno myčky poprašte dvěma polévkovými lžícemi jedlé sody. Sodu není třeba nijak omývat. Snadno se odstraní během dalšího mycího cyklu.

K vyčistění myčky bez chemie, skvěle poslouží ocet a citronová šťáva. Ty nakapejte do přihrádky pro mycí tabletu. Spolu se sodou se postarají o zářivou čistotu myčky a svěží vůni k tomu.

Ucpaný, smradlavý odpad

Odpad patří k dalším, na zápach choulostivým místům v domácnosti. Mastnota, zbytky mýdla, vlasy… ty dokáží spolehlivě ucpat odpad a zápach je na světě. Zbavíte se ho snadno, za pomoci směsi jedlé sody a octa. Do odpadu nasaďte trychtýř a pomocí něj nasypte dovnitř 150 g jedlé sody. Tu zalijte 250 ml klasického octa a jakmile začne směs pěnit, nalijte do odpadu horkou vodu. Počkejte pět minut a poté prolijte odpad ještě studenou vodou.

Foto: Depositphotos.com