Kdo má děti, zejména ty, co navštěvují školku a školu, ten se s malými otravnými parazity důvěrně zná. Když se potomek veškami nakazí, je potřeba včas radikálně zakročit, aby nezvaní návštěvníci doopravdy zmizeli a už se znovu neukázali.

Noční můra rodičů: dítě začne svědit hlava a neustále se drbe. Vlasy jsou plné vajíček – hnid
a v horším případě v nich lezou odporné bezkřídlé potvůrky – má vši! Může se dostavit pocit studu, protože výskyt těchto parazitů je mylně spojován s nedostatečnou hygienou… Skutečnost se však má tak, že veš dětská nejčastěji napadá čisté vlasy, i když tento hbitý horolezec nepohrdne jakoukoliv formou vlasového porostu. Před zvířecí srstí dává přednost právě lidským vlasům, v nichž se dokáže bez problémů rozmnožovat. A jde mu to docela rychle: veš žije maximálně měsíc a během této doby stihne naklást 50 až 150 vajíček, kterým říkáme hnidy. Přibližně dvacet dní přitom trvá, než z vajíčka vyroste dospělá veš.

Pijí nám krev…

Ano, a to doslova. Nejen že nás jejich prolézání vlasy lechtá, ale každé kousnutí také pořádně zasvědí. Veš se zahryzne do pokožky hlavy a nakrmí každé dvě až tři hodiny.
V ráně přitom zanechá trochu slin, které následně způsobí silné svědění a člověk se drbe
a drbe… Zejména za ušima, na spáncích a v záhlaví bývá svědění nejintenzivnější. Veš má tři páry nohou, které jsou opatřeny drápky, díky nimž se zvířátko přidržuje vlasů. Tento parazit sice nepřenáší žádné nemoci, ale ranky, které po hryznutí zůstanou, se mohou zanítit a začít hnisat.

Diagnostika

K přenosu parazita dochází při těsném kontaktu s napadenou osobu. Nejčastěji se tak děje mezi příslušníky rodiny, spolužáky ve škole či školce, nebo na dětských rekreačních pobytech. Prvním příznakem napadení je svědění, které může být nejintenzivnější večer, po ulehnutí do postele. Jakmile se dítko začne nezvykle často drbat, je třeba začít jednat
a hlavu prohlédnout. Najít veš není úplně snadné, dorůstá do velikosti 2 – 3,5 mm a po vylíhnutí je průhledná, díky čemuž se hledá jen velmi těžko. Naopak hnidy jsou žlutobílé, přilepené na vlasech blízko pokožky hlavy a oproti běžným lupům se dají rukou jen těžko odstranit.

Jak se vší zbavit?

Chce to pečlivost a trpělivost. Preventivní prohlídka hlavy je základ. Když se objeví hnidy nebo vši, je na místě použít přípravek určený k jejich hubení. Koupíte ho v lékárně a na výběr je z mnoha produktů. Většinou jde o směsi olejů a vitamínu E, které se aplikují lokálně, několikrát po sobě v časovém odstupu. Oleje hnidy i vši zadusí, a tím dojde k jejich likvidaci. Preparát by měla použít nejen napadená osoba, ale i její blízcí, i když se u nich zatím žádný
z projevů neobjevil. Dobrým pomocníkem v boji je i hřeben s hustými zuby, kterému se říká „všiváček“, díky němuž se vajíčka z vlasů snadněji vyčesávají.

Tipy

Pokud se u vás či blízké osoby vši vyskytují, je nutné provést nejen „deratizaci“ hlavy, ale
i preventivní očistu příbytku, oblečení, plyšových zvířátek a hřebenů.

– Vyměňte povlečení i ručníky a vyperte je na 60 stupňů.
– Stejně důležité je vyprat i čepice!
– Plyšové mazlíčky a vlněné věci uzavřete na tři dny do neprodyšného plastového pytle,
a poté je vyperte běžným způsobem. Rozhodně je nestříkejte přípravkem proti insekticidům!
– Vyčistit se musí také hřebeny, které lze na deset minut ponořit do horké mýdlové vody, čímž se zničí vajíčka a larvy.
– Vši nevypudíte horkým vzduchem: vlasy vašeho dítěte nefénujte, teplý vzduch by mohl podrážděnou pokožku dodatečně poškodit. Zapomeňte i na návštěvu sauny.
– Vlasy omývejte vlažnou, ne teplou vodou. Teplá voda otevírá póry kůže, a tím do sebe absorbuje více jedovatých látek.
– U malých dětí, kterým na účesu nezáleží, je dobré vlasy ostříhat na co nejkratší délku. Vezmete tím nežádoucím hostům prostor k životu a snadněji je vyčešete.

Nakonec nezapomínejte na to, že výskyt vší je třeba ve škole či školce ohlásit. Po prvním použití přípravku na jejich hubení, může dítě bez obav do kolektivu – jen je třeba držet
se doporučení z příbalového letáku a aplikaci dle návodu několikrát zopakovat.

Více užitečných tipů najdete zde

Foto: Depositphotos