Jak vznikl projekt skutečných příběhů k šestinedělí? Motiv sbírat skutečné příběhy z šestinedělí mě napadl po tom, co jsem sama porodila. Období, které následovalo bylo pro mě velkým překvapením. Byl to kolotoč silných emocí, hlubokých zranění, které se draly napovrch a zároveň euforie z právě narozené dcery.

S odstupem času mě napadla myšlenka vydat příběhy, aby si ostatní ženy i muži mohli přečíst o tom, jaké to v reálu může být. A že se nemusí vinit nebo trestat za to, že nemají láskou zalité dny po porodu. Oslovila jsem tedy ženy, kamarádky, známé, rozjela menší kampaň na facebooku – sešlo se mi 27 reálných velmi silných příběhů. Příběhy, které mi ženy zaslaly mají takovou hloubku, že jsem je četla se zatajeným dechem a sevřeným hrudníkem. Někdy jsem je ani nemohla dočíst, díky slzám, které mi tekly po tvářích. Příběhy jsou velmi silné a já do nekonečna děkuji a klaním se těm ženám, které se odvážily a své příběhy sepsaly. U příběhů cítím, jak velké to je pro některé ženy odhalení, skoro by se svlékly donaha. A ty ženy zaslouží velkou poklonu a dík, protože ony dobře vědí, že příběh sepsaly nejen samy pro sebe, ale i pro ostatní ženy.

Léčivé psaní

Sepsání příběhu má totiž velmi léčivé účinky – opravdu se dá hovořit až o terapii.

Pokud bylo šestinedělí náročné, dá se z něj „vypsat“, velmi zjednodušeně řečeno: hodit svoje zranění a špatné vzpomínky na papír a nechat ruku psát a psát a psát, zkrátka se ze všeho vypsat.

Pokud bylo šestinedělí nádherným zážitkem můžete jej napsat, omašličkovat a v obálce věnovat svému děťátku, aby vědělo, jaké byly jeho první dny na světě… a ukázat ho jiným ženám jako inspiraci, že cesta existuje. Ženy se v příbězích mohou samy najít. Pokud po příbězích sáhnout v těhotenství anebo v šestinedělí, může je příběh „zklidnit“, že to, co právě prožívají, to, co cítí, to, co se jim právě děje – je naprosto v pořádku. Pocity úzkosti, strachy, slzy štěstí střídající pocity vděčnosti a smíchu – to vše se může dít a je běžné.

Na webu www.svetloastinsestinedeli.cz jsou i skvělá praktická doporučení, které ženy v šestinedělí uvítají. Anebo porovnání jaká šestinedělí jsou po medikovaných porodech, císařských řezech, domácím porodu.

O šestinedělí:

  • vůbec se o něm nemluví,
  • je o navázání vztahu s miminkem a o matce, o její duševní změně,
  • po porodu dochází k rozšíření matčina vědomí a v průběhu následujících dnů / týdnů / měsíců se může žena setkat se svými vlastními stíny,
  • podle statistik až 80 % žen trpí poporodní depresí.

Sdílejte i váš příběh, pomůžete dalším ženám.

 

Autor: Kateřina Tůmová, autorka projektu Světlo a stín šestinedělí (www.svetloastinsestinedeli.cz).

Foto: depositphotos.com/mishatc

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.