Tlačí vás nedostatek času, nestíháte si umýt vlasy a nevíte co dál? Nezoufejte! I zdánlivě bezvýchodná situace má totiž řešení – použijte suchý šampon! Profesionálové ho milují a neobejde se bez něj ani řada hollywoodských celebrit. Prozradíme vám, co je suchý šampon a jak ho správně použít.

K péči o vlasy se v dřívějších dobách používaly nejrůznějších prostředy – ke zbavení mastnoty se do vlasů sypala mouka, písek, kukuřičný či rýžový škrob nebo jílový prach. K mytí vlasů se používalo také mýdlo, ale tento způsob očisty, se díky složité aplikaci a vymývání, příliš neuchytil. Průlom v péči o vlasy přišel v roce 1904, kdy německý drogista Hans Schwarzkopf přinesl na trh nový produkt, pudrový šampon. Ten se rozpouštěl ve vodě, prodával se v sáčku s logem černé hlavy, které se později stalo symbolem úspěšné drogistické firmy, a téměř okamžitě získal na popularitě. První tekutý šampon na evropském trhu má na svědomí opět firma Schwarzkopf, na trh byl uveden roku 1927.

Co je suchý šampon

Historie předchůdců suchého šamponu sahá až do starověku, ale jaký je moderní produkt, který známe z drogerií? Jak napovídá sám název, jedná se o druh šamponu, který se aplikuje na suché vlasy. Pokud kštice začíná vypadat mastně, stačí šampon nastříkat ke kořínkům vlasů, a díky tomu odsunout mytí na později. Vlasy jsou ihned krásně nadýchané a navíc svěže voní. Jeho použití je velmi praktické například na dovolené, kde nemáte možnost či čas vlasy umýt, nebo při častém sportování.

Jak funguje?

Mezi základní součásti tohoto pečující produktu patří prášek, většinou škrob (stejně jako v dobách minulých), v kombinaci s vlasovým sprejem a silikáty. Zrnka prášku absorbují olej a částečně i nečistoty z vlasu a kůže. Špínu z vlasové pokožky však neodstraní tak dobře jako mokré mytí klasickým šamponem, a proto je dobré obě metody kombinovat.

                                          
Suchý šampon pro tmavé vlasy, Nivea, 130 Kč           Suchý šampon, AVON, 139 Kč

Použití:

 1. Ramena zakryjte ručníkem a vlasy pečlivě pročešte.
 2. Sprej pečlivě protřepejte, aby se účinné látky dobře propojily a ke kořenům vlasů stříkejte šampon asi ze vzdálenosti 20 – 30 cm.
 3. Nechte ho několik minut působit, aby do sebe mohl absorbovat nečistoty i mastnotu.
 4. Krouživými pohyby prstů povrch hlavy masírujte.
 5. Nyní je třeba šampon z vlasů pečlivě vyčesat, aby v nich nezůstaly jeho zbytky. Pokud vlasy během pročesávání lehce profouknete fénem, půjde to mnohem snáze. Pokud přeci jen nějaké pozůstatky šamponu ve vlasech ulpí, lehce je přejeďte ručníkem.

View this post on Instagram

Did you know… . . Dry shampoo isn’t just for prolonging your days between shampoos! You can actually use dry shampoo as a volume spray. My favorite – @nioxin Instant Fullness Dry Shampoo. Spray your roots and wait about 10 seconds, then massage the product in. You can literally see your roots lift! Want extra volume? Tease the roots a little to get a more dramatic lift! . . You can also use dry shampoo as a texture spray! My go-to is @amika Perk Up Dry Shampoo. After I curl my hair I like to spray the product through the ends of my hair then brush through. Then I’ll use my fingers to fluff my curls to give them a messy, boho look. The dry shampoo helps plump the hair strands and define the texture of the curls. It instantly makes me look like I have three times the amount of hair! . . How do you use your dry shampoo products? Have you tried these tricks? Try them out and let me know your thoughts! . . #concordstylist #dryshampoo #dryshampoohacks #ccandcompany #nioxin #nioxindryshampoo #amika #amikadryshampoo #hairgoals #clthair #clthairstylist #jesserhodeshair

A post shared by Jesse Rhodes (@jesserhodes_hair) on

Tipy:

 • Suchý šampon lze použít nejen k odstranění mastnoty z vlasů, ale také jako podpůrný stylingový prostředek! Nastříkejte ho do čerstvě umytých a vyfoukaných vlasů. Získají tím bohatý objem a lépe se s nimi bude následně pracovat. A další plusový bod: nebudou se tak rychle mastit.
 • Díky suchému šamponu bude účes lépe držet, vlasy nebudou klouzat, a také manipulace s nimi bude mnohem snazší.
 • Potí se vám dlaně? I zde může suchý šampon pomoci. Stačí ho nastříkat na ruce…
 • I sportovci ho mohou využít jako prostředek proti prokluzování cvičebního nářadí.
 • Vyberte si takový šampon, který odpovídá typu vašich vlasů i jejich odstínu.

Chyby, kterých je dobré se při použití suchého šamponu vyvarovat:

 • Více neznamená vždy lépe. Pokud do vlasů nastříkáte příliš velké množství suchého šamponu, budou působit matně a vysušeně. Pro správnou aplikaci stačí vždy jen pár stříknutí.
 • Neaplikujte ho příliš blízko k pokožce. Vlasy by pokryla silná vrstva, která by je „zabetonovala“ a jen těžko byste se jí zbavovali. Při použití proto dodržujte rozestup 20 – 30 cm.
 • Šampon nestříkejte na celou plochu hlavy, ale pouze na vybraná místa, jako jsou vlasové kořínky, plochy za ušima a místa, která se více mastí.
 • Suchý šampon nepoužívejte každý den, ale maximálně jednou týdně. Příliš častá aplikace může zapříčinit ucpání pórů vlasové pokožky.

Více kosmetických rad naleznete zde.

Foto: pixabay.com_StockSnap, Instagram