Zahoďte pochyby a předsudky, buďte sami sobě umělcem, malujte, tvořte, radujte se ze života a najděte cestu ke své vyšší kreativitě.

Před pár lety jsem prošla velmi zajímavým kurzem. Jmenoval se Umělcova cesta. Ten kurz byl veden dle knihy, kterou napsala manželka slavného režiséra Jamese Camerona, Julie Cameronová. Pomohlo mi to si uvědomit, že v kreativitě je síla. Prozkoumala jsem díky tomu své talenty, uvolnila se a nyní se mnohem více raduji se života.

Co je Umělcova cesta

Transformační proces, který pomáhá odblokovat naši tvořivost. Také je to kniha, která může sloužit jako mapa na cestu tímto procesem. Stačí když se jí budete řídit a není třeba chodit na kurz. Avšak kurz může být přínosný z toho důvodu, abyste Umělcovu cestu sdíleli i s ostatními. Ovšem aniž byste si pořizovali knihu nebo šli rovnou na kurz, stačí se pro začátek řídit alespoň těmi úplně základními kroky…

Jak začít s transformací

Základem je psaní ranních stránek. Každé ráno po dobu 12-ti týdnů hned po probuzení napište 3 stránky co vás napadne, tedy intuitivně a nesnažte se cenzurovat. Takto pište každý den a po 12 týdnech se možná budete podivovat, o čem jste psali. Někdy člověk až nevěří, co ve svých textech najde za poklady. To vše pomáhá uvolňovat frustrace i naštvanost. A někdy může i ukázat cestu k zásadním krokům či změnách v našich životech.

Dalším krokem je umělecká schůzka. Vyhraďte si každý týden aspoň hodinu na to, abyste si dali sraz se svým “ umělcem“. Jděte do muzea, do galerie, něco namalujte, napište básničku to vše vám neskutečně vyživí vaše tvůrčí vědomí a hlavně máte možnost být alespoň hodinu týdně pouze sami se sebou.

Dvanáctitýdenní proces pro pokročilé

Mezitím může následovat dvanáctitýdenní proces „léčby“ vnitřního umělce, tedy dvanáct kroků k odstranění tvůrčích bloků. Umělcova cesta lidi učí, aby se stali umělci ve všem, co dělají, a aby objevovali a dělali to, v čem umělci být mohou. Má mnohem širší přesah do oblasti celkového vnitřního růstu. Proto může být prospěšná každému a nejen lidem tvůrčím od přírody jako jsou malíři a profesionální kreativci.

V těchto krocích se pracuje na zkoumání minulosti a hledání, kde vznikly naše základní bloky. Často jsme totiž tvořivě zablokovaní kvůli raným pokusům tvořit, které někdo z dospělých (často zablokovaných) vystavil nemilosrdné kritice. (Vzpomínáte? „Ty nikdy dobře malovat nebudeš.“ „Zpíváš falešně, mlč prosím!“ ) K tomu nám pomáhá doplňování vět, psaní dopisů, seznamy přání, detektivní práce (kdo nás kdy zablokoval), popisy svých kreativních snů, přijetí sama sebe, sepisování vzpomínek, naše pozitivní prohlášení a další. Každý týden má svoje téma a k tomu se také váží úkoly, které můžeme plnit. Ty jsou různého rázu.

Vyzkoušejte krátké cvičení

Jedno z krátkých cvičení, které je možná nejpřínosnější k odstranění základních bloků, je dopis, který napíšete sami sobě v době, kdy vám je 80 let. Představte si, že vám je 80 let a píšete si dopis o tom, kde chcete sami sebe vidět právě v době osmdesátin. Popište do něj co vás v životě nejvíce baví a čeho rozhodně do dnešní dne litujete, že jste ještě nezvládli či jste si nesplnili. Aniž byste si to uvědomovali, projektujete si do dopisu nesplněná přání a touhy. Zjistit, které to jsou, je pro život hodně důležité.

V čem je Umělcova cesta nejpřínosnější?

Přinese vám spoustu hezkých zkušeností a zážitků. Přestanete si říkat, že nezvládnete to či ono, a vymlouvat se, že nejsou příležitosti. Můžete uvěřit, že tvorba nás vede k sebepoznání. A můžete otevřením tvořivosti dovést váš život do dimenzí, o kterých jste zatím jen snili.

Foto: profimedia

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.