Kůstek, neboli v originále Bone, je příběh překvapivého úspěchu. Z komiksu, který vznikl doslova na koleně, se stal celosvětový hit, který obdržel neuvěřitelných deset Eisner Awards, jedenáct Harwey Awards a kompletní vydání bylo magazínem Time zařazeno mezi sto nejlepších knih všech dob. Jeho autor Jeff Smith se stal nejen legendou, ale podařilo se mu otevřít cestu i dalším tvůrcům, kteří se rozhodli jít vlastní cestou, bez podpory velkých firem.


Ale to nebyl jediný přelom, kterého Kůstek dosáhl. Po jeho úspěchu mezi dospělejším publikem byl Jeff Smith požádán, aby stvořil jeho barevnou verzi zaměřenou na mladší čtenáře, v rámci vydavatelství Scholastic Inc. Ta měla obrovský úspěch a byla jedním z titulů, které dostaly děti zpátky do knihoven a ke čtení knih. „Kůstek nabízí úžasný příběh, humor, dobrodružství i sympatické postavy, ale absence barvy může být pro děti překážkou. A to by byla ohromná škoda,“ říká Petr Litoš z Nakladatelství CREW.

Jeff Smith si v komiksu troufl rozjet velký epický fantasy příběh, který sice začíná jako lehká dobrodružka, postupně se však rozrůstá a prohlubuje. Navíc v sobě spojuje dva světy. Jeden typický fantasy, s lidskými hrdiny, draky, příšerami a tajemnými válečníky… a jeden moderně „disneyovský“ – což zastupují tři hlavní hrdinové, Kůstkové. Díky tomu vzniklo něco, co kritici označují za „mnohem legračnějšího Pána prstenů“.

Čtenáři spolu s hrdiny vstupují do říše, ve které žijí doutníky kouřící draci, kde se v lesích skrývají krysí monstra, která vás chtějí sníst (ideálně ve formě zapékánků), kde i sbírání medu může být životu nebezpečné, a kde každý z lidí má své tajemství. Tak se rozjíždí fantasy epos, ve kterém se míchá humor s emocemi, napětí s hororem, a jedno plynule přechází v druhé – všechno vystižené dynamickou kresbou.

Celá série u nás už jednou vyšla v původní verzi – teď vychází v kolorovaném vydání, pod značkou CREW KIDS. Tato značka, zaměřená na mladší čtenáře, byla stvořena, aby usnadnila orientaci dětem, rodičům, knihovníkům i učitelům.

Nový komiks Kůstek můžou v naší soutěži vyhrát tři lidé. Soutěžit můžete do pátku 2. listopadu.

Nápovědu najdete zde.

Výherci: R. Pavlechová, H. Habalová, V. Muchnová

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.